22 mai 2024
SportFotbal, Liga a II-a / La o victorie de obiectiv

Fotbal, Liga a II-a / La o victorie de obiectiv

(SC Bacău – CF Brăila, sâmbătă, ora 11)

Chiar dacă a pierdut miercuri la Slobozia (0-2), Sport Club Bacău și-a păstrat intacte șansele de a-și îndeplini obiectivul – calificarea în play-off. De fapt, corect ar fi nu ”și-a păstrat” ci ”i s-au pus la păstrare”, fiindcă Gloria Buzău (2-2 la Clinceni) și Unirea Tărlungeni (0-1 la Brăila) n-au câștigat și au rămas în urma băcăuanilor.

În ceea ce privește partida de la Slobozia, oaspeții au ratat câteva bune ocazii la 0-0, acestea răzbunându-se în minutul 72, când Florea, căruia i se ridica tăblița de schimbare pe margine, l-a învins din unghi pe Petrariu (altfel, cel mai bun om al Sport Clubului). Cinci minute mai târziu, Coconașu, inspirat trimis în teren de Adrian Mihalcea, a marcat și el din lovitură liberă de la 18 metri. Și dacă tot am amintit de schimbări, să spunem că ”Tase” nu le-a ghicit nici de data asta, iar la 0-2 a schimbat un mijlocaș defensiv cu… alt mijlocaș defensiv.

Sâmbătă, în ultima etapă a sezonului regulat, Sport Club Bacău are în propriile mâini șansa păstrării locului al șaselea. Băcăuanii joacă pe teren propriu cu un adversar accesibil, în fața căruia a câștigat în tur, la Brăila, cu 2-1, goluri Predoiu și Rusu. O victorie a gazdelor le-ar garanta calificarea în play-off, orice alt rezultat complicând situația, în condițiile în care Buzăul și Tărlungeniul joacă acasă.

Celelalte partide ale ultimei etape din sezonul regulat: Dunărea Galați – Rapid București, ACS Berceni – Farul Constanța, Gloria Buzău – CSMS Iași și Unirea Tărlungeni – FC Clinceni. Unirea Slobozia și Rapid CFR Suceava stau.