19 mai 2024
SportFotbal, Liga a II-a: In voia vântului

Fotbal, Liga a II-a: In voia vântului

* SC Bacau – Unirea Slobozia 0-1 (0-1)

Divizionara B SC Bacau continua sa cedeze puncte pe teren propriu. La patru zile de la victoria cu Unirea Tarlungeni, echipa bacauana a pierdut cu 1-0 in fata celeilalte Uniri a campiuonatului, Slobozia, la capatul unui meci in care si-a aratat din nou limitele.

Partida a inceput practic de la 1-0 pentru oaspeti, echipa lui Adrian Mihalcea deschizând scorul in minutul 6 prin Ibrian. Acesta a reluat cu capul la coltul scurt o centrare din corner, care a depasit intreaga aparare bacauana. Gazdele s-au napustit in atac, insa au facut-o haotic, ratând totusi doua bune situatii prin Lozneanu si Bogdan Rusu. Pâna la urma, cele mai mari ocazii ale reprizei au apartinut tot Unirii Slobozia, care a tintit de doua ori bara, prin Macarie si Nanu, pentru ca in minutul 33 Petrariu sa se remarce in fata lui Stan.

Vântul care a batut cu putere a conditionat calitatea partidei, insa Unirea Slobozia a demonstrat ca este o echipa care stie sa se adapteze si conditiilor meteo neprielnice. Astfel, in minutul 61, echipa vizitatoare a fost la un pas de 2-0, la o ocazie cu repetitie irosita copilareste de Nanu. Bacauanii au ramas in inferioritate numerica, ca urmare a eliminarii corecte a lui Lozneanu (min.81), insa cu toate acestea puteau evita infrângerea daca Burca si apoi Mihalachioaie ar fi fructificat o ocazie de aur in ultimul minut al partidei. Unirea Slobozia câstiga meritat, iar putinii suporteri bacauani perezenti la meci ramân cu urmatoarea dilema: va fi demis antrenorul Viorel Tanase? Deocamdata, raspunsul pluteste in voia vântului, la fel ca si jocul echipei bacauane.

SC Bacau: Petrariu – Mihalachioaie, Lozneanu, Burca, Sascau – Adascalitei – Schiopu, Intuneric (min. 17 – B. Rusu), Claudiu Tudor (min.56 – Majer), Hurdubei – B. Ungureanu (min.70 – Predoiu).
Unirea Slobozia: L.Dobre – S. Stan, G.Lazar, Tudorache, C.Toma – Ibrian, Macare, Ivasca, M.Florea (min.87 – C.Rosu) – L.Mihai (min.90 – Soare), Nanu (min.84 – Jianu).