29 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Hat-trick Vraciu

Fotbal/ Liga a II-a: Hat-trick Vraciu

SC Bacau- Otelul Galati 3-0 (0-0)

In prima etapa din mini-retur, Sport Club Bacau a bifat un nou meci de pregatire. Sparring-partner i-a fost Otelul Galati care, din cauza problemelor economice, s-a prezentat pe “Letea” cu echipa de juniori, neinvinsa in campionatul juniorilor A. Pustii Otelului, insotiti si incurajati de o galerie sonora, au tinut piept Sport Clubului timp de o repriza. De “ajutor” le-a fost insa si impreciza gazdelor, care, atunci când nu au tintit bara (Belecciu, min. 4) au luat la suturi gardul despartitor: Dumitriu (25), Vraciu (’32) si Adascalitei (’38, ’43).

La reluare, in schimb, reduta lui Stefan Bordeianu, unul din cei doi fii ai antrenorului Stelian Bordeianu prezenti pe teren (celalalt, Andrei, un mijlocas nascut in 2000 fiind introdus in min. 87, in locul unui alt baby de 2000, Antonio Sefer) a cedat sub atacurile in valuri ale gazdelor si a golurilor inscrise la foc automat de Catalin Vraciu. Atacantul bacauan a reusit un hat-trick in decurs de 35 de minute. In min. 54, mingea centrata de pe stânga de Gheorghiu a fost recentrata de Corban, iar Vraciu a inscris cu un sut printre picioarele portarului advers. Dupa alte trei minute mingea trimisa de acelasi Vraciu a fost parata cu mâna de un fundas advers, iar “septarul” bacauan a transformat cu precizie penalty-ul acordat de arbitrul Mladinovici. Dupa ce Grumezescu a ratat in min. 67 ocazia meciului, in primul minut al prelungirilor, Vraciu a facut ca scorul sa devina unul de forfait, reluând cu capul in plasa, centrarea lui Druga. Trupa lui Cristi Popovici invinge cu 3-0 si asteapta primul test adevarat: cel de sâmbata, de la Berceni, cu principala contracandidata la locul 6, ultimul de play-off.

SC Bacau: Miron- Mihalachioae, Belecciu, Ursu, Giurgiu- Adascalitei- Corban, Dumitriu (’79 Tutu), Gheorghiu (’73 Druga)- Vraciu, Nemtanu (’46 Grumezescu).

Otelul: St. Bordeianu- Oprea, Iorgus (’70 Anghel), Maftei, Ciurea- Fl. Toma (’80 Cristof), Istrate, Chiriac, Blanaru- Perju, Sefer (’87 A. Bordeianu).

Rezultatele etapei a 19-a: SC Bacau- Otelul Galati 3-0, Rapid CFR Suceava- ACS Berceni 1-2, Bucovina Pojorâta- CS Balotesti 1-1, Dacia Unirea Braila- Farul Constanta 4-0, Dunarea Calarasi- Ceahlaul 1-0. Academica Clinceni- Rapid Bucuresti s-a jucat duminica.