30 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Goluri pe apa

Fotbal/ Liga a II-a: Goluri pe apa

FC Voluntari – Sport Club 4-1 (2-1)

Finalul sezonului regulat al ligii secunde a adus Sport Clubului o infrângere la scor pe terenul liderei Seriei I.

Sâmbata, bacauanii au cedat cu 4-1 jocul cu FC Voluntari, disputat pe un teren numai bun pentru o partida de polo pe apa. Gazdele au deblocat tabela inca din primul minut, prin Marius Matei si, in ciuda golului egalizator realizat de Punga, in min. 22, au incheiat repriza in avantaj. In min. 22, Cârstocea a finalizat o combinatie cu Todoran si Marius Ene, pentru ca pe final de meci, Voluntariul sa puncteze de inca doua ori.

In minutul 84, Achim l-a invins pe Petrariu printr-o lovitura de cap, iar in ultimele secvente ale intâlnirii, la o faza prelungita de atac a liderei, Deac a impins balonul in plasa de la doi metri. Rezultatul nu modifica pozitiile din clasament ale celor doua formatii, care se vor regasi in play-off-ul ce va incepe pe 4 aprilie si va lua sfârsit pe 6 iunie. Astfel, Voluntariul incheie sezonul regulat pe primul loc, iar Sport Clubul pe 5. In prima etapa din play-off, bacauanii lui Cristi Popovici se vor deplasa la Pitesti, pentru confruntarea cu Academica.
FC Voluntari: Hânteescu- B. Vasile, Mitache, Achim, Maxim- Todoran, Novac- Cârstocea (’80 Calintaru), Vodut, M. Ene (’60 Deac)- M. Matei (’73 Balan).

SC Bacau: Petrariu- Mihalachioaie, Lozneanu, Ursu, Druga- Taban- Cainari (’73 A. Pavel), Adascalitei (’65 Curiliuc), Punga (’65 Strugariu), Vraciu- C. Neagu.

Rezultatele complete ale ultimei etape din sezonul regulat: CF Braila – Sageata Navodari 3-0 (neprezentare), FCM Dorohoi – CS Balotesti 4-1, Farul Constanta – Unirea Slobozia 3-0 (neprezentare), Gloria Buzau – Rapid CFR Suceava 3-0, FC Voluntari – SC Bacau 4-1, Academica Arges Pitesti – ACS Berceni 3-0.

Clasament: 1) FC Voluntari 53 p., 2) Academica 46p., 3) Rapid Suceava 40p., 4) Gloria 37p., 5) SC Bacau 30p., 6) CF Braila 29p., 7) CS Balotesti 26p., 8) FCM Dorohoi 25p., 9) Farul 22p., 10) ACS Berceni 19p., 11) Unirea Slobozia 13p., 12)Sageata -21p. Primele sase echipe merg in play-off, Balotestiul, in timp ce Dorohoiul, Farul si ACS Berceni continua in play-out. Unirea Slobozia si Sageata s-au retras din campionat in acest an.