28 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Egal de final

Fotbal/ Liga a II-a: Egal de final

SC Bacau- Rapid Bucuresti 1-1 (0-0)

Sâmbata, in ultima etapa a play-off-ului ligii secunde, Sport Club Bacau a fost egala viitoarei prim-divizionare Rapid.

In fata unei asistente peste medie, in rândul careia s-a remarcat inimoasa galerie a giulestenilor, bacauanii au dominat jocul de pe “Letea”, dar au fost la un pas de a suferi o noua infrângere interna.

Si asta pentru Rapid a condus pâna in minutul 90, cu 1-0, gratie singurei mingi trimise pe spatiul portii lui Ureche: deviere inspirata cu capul a lui Vladut Morar in min. 67.

Golul egalizator a venit in ultimul minut si a fost marcat de golgheterul SC-ului, Catalin Vraciu, beneficiarul unei excelente centrari a lui Druga, dar si a unei bâlbieli a portarului rapidist Botas, care a scapat, pur si simplu, balonul in propria poarta.

Sport Club incheie cu capul sus un sezon foarte bun din punct de vedere fotbalistic, dar dezastruos in plan financiar, in care a demonstrat caracter nu doar pe teren, ci si in afara sa.