28 mai 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Debut nefast

Aerostar Bacău a pierdut greu, cu 1-0, meciul disputat luni seară, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj, în prima etapă a eșalonului secund

Fotbal/ Liga a II-a: Debut nefast

În buletinele Pronosport de pe vremuri, Aerostar Bacău- Universitatea Cluj ar fi fost considerat un meci de 2 solist. De partea clujenilor trăgea totul: bugetul și transferurile, plusul de valoare și cel de experiență, ambiția promovării în Liga I și tradiția seculară.

Toate acestea nu le-ar fi fost însă de ajuns clujenilor pentru a se impune aseară, pe terenul Aerostarului, în debutul eșalonului secund dacă nu li s-ar fi adăugat și un alt factor esențial: norocul. „U” Cluj a înscris unicul gol al meciului cu mare noroc, în min. 60, prin Goga, la o gafă a apărării băcăuane. Și tot norocul i-a ocrotit pe clujeni să nu primească golul egalării în prelungiri, atunci când lovitura de cap a lui Vraciu a nimerit stâlpul din stânga al porții lui Muțiu. Dacă nu s-au bucurat de șansă, „aviatorii” lui Cristi Lupuț au avut, în schimb la revenirea în Liga a II-a mult entuziasm.

În special după pauză, asta în condițiile în care primul mitan a fost controlat de clujeni, care, mizând în special pe diagonalele stoperilor Tamaă și Andrei Mureșan, nu și-au creat însă mari ocazii. Singurele emoții la poarta lui Anca-Trip (un mare câștig pentu Aerostar, la fel ca și fundașul central Francois Yabre) au venit la reluarea acrobatică dar imprecisă a lui Golan din min.24 și la șutul peste poartă expediat din afara careului în min. 32 de Negrean.

Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru Aerostar, care a abandonat la cabine tracul și prudența și s-a năpustit, încă din startul mitanului secund, spre poarta lui Muțiu. Goal-keeper-ul clujean s-a remarcat la „bomba” din lovitură liberă a lui Chelaru (min. 47) și s-a repetat la șuturile lui Mureșan (min. 48) și Chirilă (min. 49). Și dacă nu s-a făcut 1-0, pe tabelă și-a croit loc un nedrept 0-1. În min. 60, la o fază care nu anunța mare lucru, Bobaru nu a reușit să respingă la timp, iar noul intrat Goga nu a stat pe gânduri, trimițând mingea în plasă.

Putea fi chiar 0-2 dacă Anca-Trip nu se opunea lui Gavra în min. 63, la o altă bâlbâială băcăuană pe faza defensivă, dar la fel de bine se putea încheia 1-1 dacă în prelungiri, Vraciu nu ar fi trecut în două rânduri pe lângă gol: cap peste poartă la cornerul lui Burlacu (min.90+4) și cap în bară (min. 90+6). U Cluj câștigă trei puncte, dar îl pierde pe Tamaă (accidentat la genunchi în min. 78 și luat de pe teren cu ambulanța), în timp ce Aerostar își pune speranțe în următorul meci: cel de sâmbătă, de la Constanța, cu Farul.

Un meci la care antrenorul Cristi Lupuț vizează punct sau puncte și la care trage nădejde să se prezinte cu o nouă achiziție în atac, alături de Vraciu. Să fie!

Aerostar: Anca-Trip – Corban (min. 35 Alecsandru), Yabre, Bobaru (min. 76 Moisi), D. Mureșan- Chirilă, Chelaru- Oteliță (min. 61 Ardei), Gavrilă (min. 76 Manole), H. Ilie (min. 61 Burlacu)- Vraciu. Antrenor: Cristi Lupuț.

Universitatea Cluj: Muțiu- Luchin, Tamaș (min. 78 Tălcean), A. Mureșan- Ferreira, Novac, Negrean, Neciu- Golan (min. 46 Goga), Măneran (min. 84 Ilieș), Gavra (min. 71 C. Ștefănescu). Antrenor: Adrian Falub.

Arbitri: Bogdan Dumitrache (București)- Daniel Vlase și Florian Vișan (ambii Galați).