28 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a II-a: De toate pentru toti

Fotbal, Liga a II-a: De toate pentru toti

"Galben-albastrii" au fost invinsi la limita in deplasare, la capatul celui mai spectaculos joc al rundei a 18-a: Delta Tulcea – FCM Bacau 3-2

Au marcat: Coconasu (min. 15), C. Neagu (min. 27), D. Florea (min. 45), respectiv Curiliuc (min. 33) si Boghian (min. 52, din penalty).
Delta Tulcea: Olteanu- I. Filip, Marincau, Soporan, Cucu- C. Neagu, Coconasu, A. Ionescu, Câju (min. 57 R. Radu)- B. Oprea, D. Florea (min. 70 Delgado). Antrenor: Cr. Rusu.
FCM Bacau: Roca – Dobos, Ursu, Bursuc, Eudean (min. 55 Huiban)- Mihalachioaie, Taban, Intuneric- Curiliuc (min. 62 Hurdubei), Boghian (min. 60 Vraciu), Luncanu. Antr.: Gh. Poenaru.
Cartonas rosu: Roca (min. 80).
Arbitri: Iulian Dima (Bucuresti) – Marius Marghidan (Braila), Liviu Burlacu (Slobozia).

Meci cu adevarat nebun

Un meci de mare spectacol. Nebun de-a binelea. Cu de toate: cinci goluri, trei bare, un penalty, o eliminare si un jucator de câmp evoluând ca portar pret de un sfert de ceas. Aceasta este sinteza partidei dintre Delta Tulcea si FCM Bacau, incheiata cu victoria la limita a gazdelor, cu 3-2. Oaspetii ramân cu regretul unei remize ratate, consolându-se in schimb cu faptul ca au facut un joc de calitate in compania uneia dintre cele mai autorizate candidate la promovarea in prima liga.

Unii cu bara, altii cu golurile

In absenta lui Lozneanu (accidentat), antrenorul Bacaului, Gheorghe Poenaru a mizat pe Bursuc (OK evolutia sa) in centrul defensivei, pentru ca in atac Boghian sa fie sustinut de pe flancuri de Curiliuc si Luncanu. Prima mare ocazie a apartinut "galben-albastrilor", prin Dobos, care a tintit transversala in minutul 5, insa cei care au reusit deschiderea scorului au fost tulcenii. In min. 15, Coconasu l-a invins pe Roca printr-un sut din afara careului, pentru ca dupa alte 12 minute, Neagu sa majoreze diferenta din pasa lui Florea.

Florea, servant si marcator

Bacauanii au trecut rapid peste socul primirii a doua goluri intr-un interval relativ scurt de timp. Au revenit imediat in joc si, pe fondul unui forcing sustinut, Curiliuc a redus din handicap in minutul 33, printr-o lovitura de cap bine plasata. Finalul primei reprize a gasit insa Delta având din nou un avantaj de doua goluri. Câju a obtinut o lovitura libera din apropierea careului de 16 metri, iar D. Florea a marcat printr-o executie calibrata: 3-1.

Luncanu, actiune de generic

Repriza secunda a fost, la rândul sau, una pirotehnica. De inscris, s-a mai inscris o singura data, insa emotiile au fost la ordinea zilei. In minutul 52, Luncanu a luat pe cont propriu o actiune la 30 de metri de poarta lui Olteanu si, dupa ce a a driblat spectaculos trei adversari, a fost oprit in careu de Marincau cu pretul unui fault sanctionat de "centralul" Dima cu lovitura de la 11 metri. Boghian a transformat penalty-ul, permitând echipei sale sa se apropie din nou la un singur gol de gazde.

Cu Dobos in poarta

In ultima jumatate de ora n-a fost timp de respiro. S-a jucat pe contre, ocaziile dovedindu-se deliciul, dar si crucea publicului tulcean. In minutul 78, Intuneric a sutat puternic in bara, Taban a ratat si el o mare ocazie de a egala in minutul 85, insa la fel de adevarat este ca si Delta a trecut in câteva rânduri pe lânga gol prin Delgado si B. Oprea. Mai ales ca in ultimul sfert de ceas (incluzând si prelungirile), FCM Bacau a jucat in inferioritate numerica si având in poarta un jucator de câmp: Marius Dobos!

Remiza ar fi fost echitabila

Eliminat in minutul 80 pentru un fault comis in afara careului, asupra lui Delgado, portarul Roca a fost inlocuit intre buturi de Dobos deoarece "galben-albastrii" operasera toate cele trei modificari permise de regulament. Dobos s-a remarcat si ca portar, completând astfel o evolutie de marca, in ton cu a intregii echipe bacauane, care ar fi meritat sa incheie la egalitate cel mai spectaculos meci al etapei a 18-a.

Dan Sion

Poenaru: "Meritam din plin un egal"
Antrenorul FCM Bacau, Gheorghe Poenaru, si-a manifestat din plin amaraciunea la finalul partidei de sâmbata, de la Tulcea, pierduta cu 3-2 in fata Deltei. "Meritam din plin un egal. Cred ca am facut cel mai bun joc al nostru in deplasare in acest sezon, in special in repriza secunda. Din pacate, am intâlnit o formatie redutabila, cu trei-patru jucatori de mare experienta, care pot face oricând diferenta. Consider ca daca am fi avut in fata o alta adversara decât Tulcea, nu pierdeam sub nicio forma", a declarat Poenaru, care a completat: "A fost intr-adevar un joc nebun, din care, repet, puteam si meritam sa obtinem mai mult. Chiar si când am ramas in inferioritate numerica, ne-am dominat adversarii, care au incercat sa ne surprinda pe final pe contraatac". Chestionat pe marginea arbitrajului, tehnicianul bacauan a punctat: "Au existat unele greseli de arbitraj in defavoarea noastra, insa nu cred ca au fost intentionate. Din punctul meu de vedere, eram indreptatiti sa primim un penalty si in prima repriza, tot la Luncanu, dar, per ansamblu, cred ca brigada a avut o prestatie buna". (D.S.)

S-au antrenat si ieri
Jucatorii FCM Bacau s-au antrenat ieri dimineata, când au avut in program si o sedinta de refacere. Astazi, "galben-albastrii" vor intra in cantonament, pregatind partida de miercuri, 4 aprilie, de pe teren propriu, contra "lanternei rosii", Gloria Buzau. Intâlnirea dintre FCM Bacau si Gloria, contând pentru etapa a 19-a a ligii secunde, va incepe la ora 17.00. (D.S.)

Roca, suspendat
Eliminat de pe teren in jocul de sâmbata, de la Tulcea, portarul Cristi Roca este suspendat pentru jocul de miercuri, cu Gloria Buzau. In aceste conditii, intre buturile "galben-albastrilor" va reveni David Stamatin, care isi va face astfel debutul in returul de campionat. Ca rezerva a lui Stamatin va figura Dragos Petrache. (D.S.)

Cu Mangalia, vineri, 13
Partida dintre FCM Bacau si Callatis Mangalia, din etapa a 21- a ligii secunde, programata initial pe data de 14 aprilie, a fost devansata cu o zi. "Tinând cont ca pe 15 aprilie este Pastele, am cazut de comun acord cu cei de la Callatis sa jucam pe data de 13, iar Federatia a aprobat modificarea de program. Nu sunt supersitios, asa ca nu-mi fac nicio problema ca vom juca vineri, pe 13", a declarat presedintele FCM Bacau, Daniel Scânteie. (D.S.)

Rezultatele etapei a XVIII-a
– Gloria Buzau – CSMS Iasi 0-1, Farul Constanta – CS Otopeni 3-2, Sageata Navodari – FC Botosani 0-5, Delta Tulcea – FCM Bacau 3-2, FC Snagov – Callatis Mangalia 1-3, Dinamo II Bucuresti – Viitorul Constanta 0-1, Dunarea Galati – Astra II Giurgiu 2-0, CF Braila – Victoria Branesti 3-0.
Etapa urmatoare (miercuri, 4 aprilie): FC Botosani – Dunarea Galati (15.00), Astra II – Farul Constanta, CS Otopeni – Dinamo II Bucuresti, Viitorul Constanta – Delta Tulcea, FCM Bacau – Gloria Buzau, CSMS Iasi – FC Snagov, Callatis Mangalia – CF Braila. Meciul Victoria Branesti – Sageata Navodari nu se disputa. (D.P.)