28 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Cu malu, cu valu, cu tot Litoralu'

Fotbal/ Liga a II-a: Cu malu, cu valu, cu tot Litoralu’

Farul Constanta – Sport Club Bacau 1-4 (0-2)

Victoriile aduc victorii. La fel cum infrângerile atrag alte infrângeri. Divizionara B Sport Club Bacau cunoaste bine acest lucru. Inca din toamna trecuta, când, dupa seceta din primele sase etape, formatia bacauana a incheiat maxi-sezonul pe val.

Cu o victorie cu 3-0 pe terenul Farului Constanta, ramasa fara antrenor chiar in saptamâna premergatoare jocului. La aproape un an distanta, Sport Club a dat copy-paste. Dupa primul succes din “gestiunea Popovici”, obtinuta contra Gloriei Buzau, bacauanii au sanctionat degringloada din tabara Farului, culminata cu demisia antrenorului Marian Pana, impunându-se din nou.

Si tot la trei goluri diferenta. De data aceasta, cu 4-1. Victoria de sâmbata, din runda secunda a returului, este mai clara decât o arata rezultatul, oaspetii având initiativa din primul si pâna in ultimul minut.

Dumitriu a deschis scorul in minutul 2, reluând in plasa o minge respinsa de Neagu in lateral, pentru ca Rusu sa fixeze in min. 30 scorul pauzei. In partea secunda, SC-ul a continuat sa atace, capitanul Hurdubei inscriind pentru 3-0 la sapte minute de la reluiare, printr-un sut din careu. In min. 65, Vraciu a majorat diferenta, transformând un penalty acordat in urma unui hent comis de Szalkai, pentru ca dupa doua minute, Straton sa inscrie asa-zisul gol de onoare al gazdelor.

Sport Club urca un loc in clasament si se pregateste sa atace o noua victorie, contra ultimei clasate, FCM Dorohoi. In caz ca o va obtine, trupa lui Cristi Popovici va ajunge sa strânga noua puncte in primele trei etape ale mini-returului; mai multe decât adunase in intreg turul de campionat!

Farul Constanta:Neagu- Bajan, Straton, D. Ciobanu, B. Dumitru (min. 48 Musca)- Cârstoiu- Bardu (min. 64 Pâslaru), Ochia, Ivanica, Szalkai- Enciu (min. 75 Scarlatescu). Antrenor: Ion Barbu.

SC Bacau: Petrariu- Mihalachioaie, Burca, Lozneanu, Sascau (min. 67 Luncanu)- Cainari, L. Dumitriu, Adascalitei, Vraciu- Rusu (min. 74 Curiliuc), Hurdubei (min. 80 Taban). Antr.: Cr. Popovici.
Eliminat: D. Ciobanu (min. 72).

Arbitri: Bogdan Ionut Anghelinei (Galati)- Constantin Mihai Cantemir, Bogdan Ioan Dragos (ambii Fagaras).

Popovici: “Diferenta clara”

Antrenorul Sport Clubului, Cristi Popovici a precizat ca echipa sa putea sa câstige jocul de pe Litoral la o diferenta mai mare. “Pe lânga cele patru goluri inscrise, am mai avut cel putin alte patru situatii clare in care ami fi putut marca. E adevarat ca am intâlnit o echipa neputincioasa, dar la fel de adevarat este ca si noi am jucat foarte bine. I-am luat repede si tare, diferenta intre noi si ei fiind clara. Sper sa continuam seria rezultatelor pozitive, mai ales ca si programul ne avantajeaza”, a spus Popovici.

Academica, invinsa la Buzau

Rezultatele etapei a 13-a: Sageata Navodari – CS Balotesti 1-0, CF Braila – Unirea Slobozia 1-0, FCM Dorohoi – Rapid CFR Suceava 0-0, Farul Constanta – SC Bacau 1-4, Gloria Buzau – Academica Arges Pitesti 2-1, FC Voluntari – ACS Berceni 4-0.