19 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Copy-paste de Paste

Fotbal/ Liga a II-a: Copy-paste de Paste

SC Bacau – FC Voluntari 1-2 (0-2)

Stadion “Letea”. Au marcat: Vraciu (min. 85, din 11 m)/ Achim (’18) si M. Matei (’35).
SC Bacau: Petrariu, Mihalachioaie, Lozneanu, Ursu, Druga (’80 Dumitriu)- Luncanu, Tutu, Adascalitei, Punga (’68 C. Neagu)- Vraciu, Curiliuc (’60 A. Pavel). Antr.: Cristi Popovici.
FC Voluntari: Balauru- C. Rosu, Achim, Mitache, Maxim- Deac (’55 Vodut), S. Radoi, Todoran- M. Ene, M. Matei (’64 T. Balan), Calintaru (’55 Moga). Antr. Ilie Poenaru.
Arbitri: V. Iugulescu (Târgoviste)- F. Tunyogi (Zalau), P. Câmpeanu (Cluj)

Inainte de Paste, Sport Club si FC Voluntari au dat… copy-paste partidei directe din turul campionatului, incheiata cu acelasi scor, 1-2 si desfasurata dupa acelasi tipic. Vineri, in cea de-a doua etapa din play-off, Voluntariul a controlat prima parte a jocului de pe “Letea”, dupa care a tras vâslele in barca, riscând mult pe final de meci. La adapostul scorului de 2-0 stabilit gratie lui Achim, care a sanctionat in min. 19 erorile in lant ale defensivei bacauane si a super-executiei lui Marius Matei, care l-a invins in min. 35 pe Petrariu printr-o foarfeca laterala la coltul lung, lidera a facut pasul inapoi dupa pauza.

Fara a impresiona in ceea ce priveste calitatea constructiei, bacauanii si-au creat, totusi, ocazii peste ocazii in mitanul secund. Din pacate pentru echipa lui Popovici, rând pe rând, Curiliuc, A. Pavel si C. Neagu s-au facut de râs in momentul sutului, desi il aveau in fata doar pe Balauru. Cu cinci minute inainte de final, portarul oaspetilor l-a faultat in careu pe Neagu, scapând de cartonasul rosu, dar nu si de lovitura de la 11 metri transformata de Vraciu. La 1-2, gazdele nu au mai reusit sa se apropie de poarta adversa, asistenta intrebându-se, pe buna dreptate, cum s-ar fi desfasurat ultimele minute ale partidei in conditiile in care arbitrul l-ar fi eliminat pe Iugulescu, iar Voluntariul ar fi evoluat in inferioritate numerica si având in poarta, in locul lui Balauru, un jucator de câmp.

Celelalte rezultate: Gloria Buzau- Academica Arges Pitesti 0-2 si CF Braila – Rapid CFR Suceava 1-1. Programul etapei viitoare (18 aprilie): FC Voluntari – Gloria Buzau, Academica Arges – Rapid Suceava, CF Braila- SC Bacau.

Clasament play-off/ Seria I

1 FC Voluntari 24 18 3 3 61-20 57p.
2 Academica Pitesti 24 16 4 4 48-16 52p.
3 Rapid Suceava 24 11 8 5 41-25 41p.
4 Gloria Buzau 24 12 4 8 40-33 40p.
5 CF Braila 24 7 10 7 31-30 31p.
6 Sport Club Bacau 24 8 6 10 35-32 30p.

Rezultate play-out, Seria I: CS Balotesti – FCM Dorohoi 1-0, Farul Constanta – ACS Berceni 0-1.