18 mai 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Codașe și la fotbal

Fotbal/ Liga a II-a: Codașe și la fotbal

Ultimele două clasate, Aerostar și Pandurii Lignitul au încheiat la egalitate, 1-1 (0-1), un meci anost în cadrul etapei a 18-a.

Sâmbătă, la meciul direct din etapa a 18-a, Aerostar Bacău și Pandurii Lignitul Târgu-Jiu au arătat că nu întâmplător ocupă ultimele două locuri din liga secundă. Codașe și la fotbal, nu doar în clasament, Aerostar și Pandurii Lignitul au încheiat la egalitate, 1-1, un joc urât ca limba rusă. Ce-i drept, gazdele au scuza numeroaselor absențe pe fond medical: Manole, H. Ilie, Gavrilă și Zaharia. Chiar și așa însă, de la Aerostar ne așteptam mult mai mult la primul său meci sub comanda lui Mișu Ionescu.

Numai că „aviatorii” și-a continuat seria evoluțiilor fără orizont, iar la capătul primei reprize preluaseră „lanterna roșie”. Asta în condițiile în care Pandurii Lignitul a deschis scorul în min. 17 atunci când, la o eroare inacceptabilă a lui Segev, Dodoi a scăpat singur cu Cebotari și, după ce l-a driblat pe acesta, a înscris în poarta goală. Cu un joc confuz, gazdele au amenințat poarta oaspeților doar din faze fixe, însă lovitura liberă a lui Patrick Popescu din minutul 35 a ocolit de puțin vinclul, în timp ce execuția din min. 40 a celuilalt Popescu, Alex, s-a limitat la un șut telefonat. Pe finalul primei părți putea fi chiar 0-2, dacă Cebotari nu respingea salvator cu piciorul șutul din unghi al lui Dodoi. Aerostar și-a regăsit parțial liniștea la două minute după pauză, când, la o centrare a lui Alecsandru, Vraciu a deviat pe spate, iar Alex Popescu a înscris cu un șut din apropiere în stânga lui Aldescu. La 1-1, „aviatorii” au insistat în atac, însă au fost restanțieri la finalizare.

Mai întâi, Alecsandru, cu un șut-centrare a fost aproape de a-și aduce echipa în avantaj în min. 51, pentru ca în min.73 și 83 P. Popescu să greșească ținta din poziții foarte favorabile, iar în min. 82, Vraciu să-și caute mult prea mult poziția de șut. Remiza păstrează status-quo-ul în coada clasamentului, Pandurii ținând în continuare, la piept, lanterna, cu 8 puncte, iar Aerostar aflându-se cu un loc și două puncte deasupra adversarei sale.

Pentru „aviatori”, care sâmbătă au evoluat în formula Cebotari- Alecsandru, Ardei, Chirilă, D. Mureșan- Segev, P. Popescu- Burlacu, A. Popescu (min. 80 Oteliță), Mihalcea (min. 63 Danale)- Vraciu urmează două săptămâni de pauză, ei urmând să revină pe teren pe 20 martie, în penultima etapă a sezonului regulat, când vor primi vizita Concordiei Chiajna.