29 martie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Cistigi in 30 de secunde!

Fotbal/ Liga a II-a: Cistigi in 30 de secunde!

Farul Constanta- SC Bacau 1-2 (0-0)

Blocata acasa, de CS Balotesti, Sport Club Bacau isi redeschide culoarul catre play-off-ul ligii secunde, cistigind marti seara, la Constanta. Pe fondul unui joc foarte bun, favorizat si de sistemul elastic impus de Cristi Popovici (3-4-2-1), bacauanii s-au impus cu 2-1 contra Farului, in meciul care a tras cortina peste etapa a 22-a.

Dupa o prima repriza alba, in care ocaziile ex-bacauanului Neagu au fost puse in umbra de ratarile lui Vraciu (in trei rinduri) si Adascalitei, Farul a reusit sa deschida scorul la o faza care nu anunta nimic. In min.51, portarul SC-ului, Miron a apreciat gresit traiectoria balonului centrat de Tigoianu, oferindu-i un assist involuntar lui Patulea, care a inscris printre Burca si bara din stinga.

Reactia Sport Clubului a fost una demna de o echipa care merita play-off-ul. In doar 30 de secunde, bacauanii au intors rezultatul. Astfel, in min.65, Corban i-a pasat inspirat lui Vraciu, care, profitind de plasamentul gresit al celor doi stoperi constanteni, l-a invins pe Negrila cu un sut plasat si a restabilit egalitatea.

Dupa jumatate de minut, tabela stadionului de pe Litoral s-a modificat din nou: evierea subtila a lui Dumitriu i-a permis lui Corban (MVP-ul partidei) sa ramina singur cu Negrila si sa inscrie golul victoriei bacauane. Echipa lui Popovici obtine o victorie importanta, egaleaza Farul la puncte (32) si se pregateste de jocul de simbata, de pe Letea, contra ultimei clasate, Ceahlaul.