20 aprilie 2024
SportFotbal/Liga a II-a: Aerostar, remiză prețioasă la Buzău

* În ultima partidă din 2020 „aviatorii” au ținut în șah, 1-1, Gloria, în deplasare

Fotbal/Liga a II-a: Aerostar, remiză prețioasă la Buzău

Aerostar a încheiat anul cu fruntea sus. După victoria cu Petrolul și remizele în compania Craiovei și a Politehnicii Timișoara, „aviatorii” au obținut un rezultat important și pe terenul unei alte formații cu pretenții, Gloria Buzău. Sâmbătă, în etapa a cincisprezecea – ultima din 2020 – Aerostar a ținut în șah, 1-1, gruparea buzoiană, chiar în Crâng.

Echipa antrenată de Daniel Munteanu a deschis scorul în minutul 40, atunci când, la o intercepție a lui Ardei, Gavrilă a declanșat un contraatac pasându-i lui Vraciu, iar acesta l-a servit pe ex-buzoianu Burlacu care, cu un șut de la 22 de metri, la colțul scurt, l-a învins pe portarul Stoian. La 1-0, băcăuanii au avut patru ocazii mari pentru a pune victoria la adăpost, însă Vraciu, în două rânduri (44 și 50), P. Popescu (58) și Mureșan (60) au fost lipsiți de luciditate la finalizare.

Și dacă nu s-a făcut 0-2, pe tabela de marcaj s-a aprins rezultatul de 1-1. După ce în min. 63 a salvat miraculos șutul lui Balgiu, portarul Aerostarului, Cebotari, s-a recunoscut învins trei minute mai târziu atunci când Ciobanu a reluat în poartă centrarea înapoi a ex-ului Ghinga. Finalul a aparținut gazdelor, formația antrenată de Ilie Stan încercând să obțină toate cele 3 puncte, însă Aerostarul a rezistat. Mai mult, pe contraatac, oaspeții au fost aproape să dea lovitura, marcând un gol anulat pe motiv de ofsaid și solicitând penalty la o fază la care arbitra Terteleac a lăsat jocul să continue.

Aerostar va reveni pe teren cu prilejul unui meci oficial pe 20 februarie 2021, atunci când va primi vizita Unirii Slobozia, în runda cu numărul 16 a ligii secunde.