25 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a II-a: Adevarat c-au inviat!

Fotbal, Liga a II-a: Adevarat c-au inviat!

FCM Bacau – Dunarea Giurgiu 3-1 (2-0)

Stadion: „Municipal“. Spectatori: circa 200. Au marcat: CIMPEANU (min. 11), RADUTOIU (min. 37), TISMANARU (min. 72), respectiv IORDACHE (min. 81).
FCM Bacau: Manea – Mihalachioaie, Vajou (min. 46 Adascalitei), Carnariu, Dobârceanu – Radutoiu (min. 38 Tismanaru), Spiridon, Taban , Dobos – I. Radu, Câmpeanu (min. 76 Marchis).
Dunarea Giurgiu: Dragne – C. Gheorghe, Ciocârlan, Santmare, Odoroaba – G. Marcu, Cojenel (min. 46 Banaru), Ochia (min. 72 Buca), M. Stan – St. Iordache, Tigoianu (min.
56 Ivasca).
Cartonase galbene: Tismanaru (min. 43), Câmpeanu (min. 59).
Arbitri: Dragos Istrate – Valentin Avram, Gabriel Stroe.

Prima victorie acasa

Dupa o luna de post, FCM Bacau s-a ospatat pe saturate: 3-1 cu Dunarea Giurgiu. Trei puncte luate la finalul unei mese cu de toate: goluri, ratari, angajament si executii tehnice de calitate. Gazdele si-au facut meciul usor inca de la inceput, avand 2-0 in minutul 37. Campeanu a deschis scorul in min. 11, reluand in plasa o centrare a lui Dobarceanu, iar Radutoiu a majorat diferenta, inscriind din unghi la o pasa neinspirata trimisa de Odoroaba catre propriul portar.

Ionut Radu, inepuzabil

Se spune ca 2-0 este, de regula, un scor periculos. N-a fost cazul si sambata. Impulsionati de Ionut Radu, "galben-albastrii" au taiat orice elan al adversarului, continuand sa atace in dorinta de a-si majora diferenta. Dobarceanu a fost la un pas de a demola bara transversala cu o ghiulea din lovitura libera, insa golul de 3-0 a fost inscris de Tismanaru, care a fost servit ca la carte de Ionut Radu, autorul unei curse de senzatie in minutul 72.

Ratare de generic

Acelasi Tismanaru putea deveni realizatorul zilei. Din pacate, in minutul 77 a finalizat neinspirat o pasa buna a lui Marchis, pentru ca in ultimele secvente ale partidei sa rateze ocazia sezonului, reluand aiurea, cu poarta goala, balonul sutat in prealabil in bara de Taban. Dunarea Giurgiu si-a salvat onoarea cu noua minute inainte de final, prin Iordache, care a inscris cu capul din centrarea precisa a lui C. Gheorghe.