19 mai 2024
SportFotbal Liga 3: O victorie muncită și meritată

Fotbal Liga 3: O victorie muncită și meritată

CSM Bacău – Viitorul Dărăbani 1-0 (1-0)

Echipa băcăuană a dominat net, din punct de vedere teritorial, prima repriză, iar golul lui Vlad Mocanu (min.41) a venit conform cursului jocului, la o fază de atac prelungit, jucătorul de la CSM împingând în poarta goală, din apropiere, o minge respinsă de portar și care apoi se strecurase prin careu fără a fi interceptată de vreun alt apărător botoșănean.

Până atunci, CSM Bacău mai avusese câteva șuturi periculoase, dar și o pătrundere excelentă a lui Antal, care nu a reușit să marcheze din situație unu la unu cu portarul advers.

În repriza a doua, desfășurată pe ploaie, oaspeții au fost cei care au avut mai mult posesia balonului. Scorul putea fi 2-0 în min. 77, atunci când Corban a pătruns frumos pe dreapta, și singur cu portarul celor din Dărăbani a șutat cu sete în bara din colțul scurt. Ocazia era să se răzbune cu un minut înainte de final, când șutul de la distanță al lui Grumezescu a lovit transversala.

Cele trei puncte obținute sunt foarte bune, în condițiile în care CSM Bacău încă nu este o ecchipă omogenizată. În etapa următoare csmeii vor juca în deplasare la Șomuz Fălticeni urmând să revină în fața propriilor suporteri în etapa a IV-a, pe 17 septembrie.