5 mai 2024
SportFotbal, juniori: Cu prima sansa

Fotbal, juniori: Cu prima sansa

Selectionata U16 a Bacaului a invins Brasovul in deplasare, cu 1-0, in prima mansa a "sferturilor"

Scânteie face diferenta

Reprezentativa sub 16 ani a judetului Bacau este cu un picior in semifinala campionatului, acolo unde ar urma sa intâlneasca, mai mult ca sigur, selectionata Bucurestiului. Bacauanii s-au impus ieri, in deplasare, cu scorul de 1-0 contra Brasovului, gratie golului realizat in minutul 15, de Vladut Scânteie. Returul este programat duminica, 8 mai, pe stadionul "Aerostar".

Reprize opuse

Jocul de ieri, de sub Tâmpa, a fost unul cu doua fete. Prima repriza a fost dominata de oaspeti, care si-au creat mai multe situatii de a marca, fructificând una singura, prin Scânteie, din lovitura libera de la marginea careului. In partea secunda, brasovenii au preluat initiativa, insa reduta bacauana condusa de Petrariu a rezistat.

Daniel Filip, accidentat

"Nu a fost cel mai bun meci al nostru, insa e bine ca am câstigat. Speram sa gestionam cum se cuvine acest rezultat in perspectiva meciului retur", a declarat selectionerul bacauan, Stefan Apostol, care a utilizat urmatoarea formula de echipa: Petrariu- D. Filip (min. 40 Misca), Popa, Pavel, Avram (min. 61 Turluianu)- Scânteie (min. 78 Stoian), Cl. Filip, R. Gheorghe, Danila- Lupu (min. 80 Rotariu), Tupala (min. 51 Artenie).