26 aprilie 2024
SportFotbal, juniori A / FCM Bacau a fost invinsa cu 2-1 de...

Fotbal, juniori A / FCM Bacau a fost invinsa cu 2-1 de FC Bihor in ultimul meci al turneului zonal de la Iasi: Finala pierduta, semifinala ratata

Parcurs onorant

Echipa de juniori A a FCM Bacau s-a oprit la portile semifinalei Campionatului National. Ieri, la Iasi, jucatorii antrenati de Cornel Elisei au pierdut cu 2-1 finala turneului zonal sustinuta in compania Bihorului, ratand astfel sansa de a ajunge in Final Four-ul competitiei. Bacauanii au ramas cu regretul ca au fost invinsi de o echipa ce nu le-a fost superioara, dar si cu satisfactia unui parcurs onorant in acest sezon.

Mai combinativi

Disputata pe o caldura sufocanta, finala de ieri a fost una sub semnul echilibrului. Daca bacauanii s-au dovedit mai combinativi, in schimb oradenii s-au remarcat gratie calitatilor fizice. FCM Bacau a controlat prima repriza, chiar daca scorul a fost deschis de partenera de intrecere. In minutul 19, Florin Pop a trecut in viteza de Patriche si a inscris printr-un sut violent sub bara, la coltul scurt. Un sfert de ceas mai tarziu, Patriche si-a rascumparat greseala, egaland printr-o lovitura de cap la un corner executat perfect de Iurchievici.

Un sut, un gol

In partea secunda, agalben-albastrii” au cedat teren, fara ca asta sa aduca mari ocazii de gol in favoarea oradenilor. Diferenta a fost facuta de sutul plasat expediat de Florut in minutul 77, care a ajuns in poarta FCM-ului dupa ce in prealabil a lovit bara din stanga. Finalul i-a gasit pe bacauani atacand in valuri, insa Iurchievici nu a reusit sa gaseasca drumul spre gol la loviturile libere executate foarte bine de Furtuna.

Sapte pentru viitor

FCM Bacau pierde astfel cu scorul de 2-1 finala zonala, insa se poate mandri cu faptul ca anul viitor va putea conta pe sapte jucatori aliniati ieri pe teren, toti fiind nascuti in 1991, ceea ce le da drept de joc si in sezonul 2009-2010. FCM Bacau a utilizat urmatoarea formula de echipa: Petrache- Patriche, Bursuc, Agheorghiesei, Mihalachioaie- G. Munteanu, Bejan, Puscasu, Botezatu- Csiki, Iurchievici. Au mai jucat: Furtuna si Postolica.