27 aprilie 2024
SportFotbal feminin/ Liga a II-a: Muică, rău le mai zgâriară!

Fotbal feminin/ Liga a II-a: Muică, rău le mai zgâriară!

„Pisicile Roșii” au dat lovitura în ultima etapă a turului, impunându-se cu 11-0 la Craiova contra celor de la Real 2

Final de tur super- strălucit pentru echipa de fotbal feminin a Bacăului, Măgura 2012. Duminică, în runda a șaptea, cea care a tras cortina peste meciurile din 2017 ale ligii secunde, „Pisicile Roșii” au dat lovitura. Băcăuancele au realizat scorul campionatului, impunându-se cu 11-0 pe terenul craiovencelor de la Real 2.

Ce-i drept, oltencele s-au prezentat în formulă incompletă, dar asta nu scade cu nimic meritul oaspetelor, care nu au putut conta nici ele pe Irina Andrieș, Anca Bărbulișteanu și Diana Burcă.

La Craiova, trupa băcăuană antrenată de Remus Cojocaru și condusă de Cătălin Cojocaru, Iulian Răsloagă și Florin „Fan” Paladi a stabilit și o altă performanță: patru goluri înscrise în tot atâtea minute!

Astfel, după reușita de 1-0 semnată de Larisa Botezatu în min. 10, a venit seria dintre minutele 28 și 31, care le-a avut ca marcatoare pe aceeași Botezatu, Andreea Bujor, Roxana Mateuță și Ana Marin. Amalia Aldea a stabilit scorul pauzei (6-0, min. 40), pentru ca în mitanul secund să aibă loc o nouă rafală. De data aceasta, cu patru goluri marcate în decurs de cinci minute de Andra Cernat (’55), Andreea Bujor (’56 și ’60) și Roxana Mateuță (’58).

Tabela a fost sigilată cu un sfert de ceas înainte de final, atunci când Amalia Aldea a reușit, la rândul său, o „dublă”. „Nu ne așteptam să câștigăm la un asemenea scor. Am mers la Craiova încrezătoare în noi, dorind să răzbunăm eșecul de acasă cu Armonia Dolhești, contra căreia, deși am avut opt ocazii clare de gol, nu am reușit să înscriem nici măcar o dată”, a declarat Amalia Aldea.

„Acum patru ani, la primul nostru meci oficial, pierdeam cu 11-0 în față Olimpiei Cluj, șefa fotbalului feminin din România. Mulți râdeau atunci de noi și nu ne dădeau nicio șansă. Iată că acum am câștigat cu 11-0 în fața unei echipe cu tradiție, cum are și Clujul. Jucăm și luptăm pentru Bacău”, a mărturisit Ana Marin.

La Craiova, „Pisicile Roșii” au evoluat în formula: Iulia Jitaru (’60 Gabi Tătaru)- Larisa Botezatu (’70 Adina Cernat), Roxana Mateuță, Corina Chelmuș (’53 Maria Panțîru), Amalia Aldea, Alina Ardeleanu, Andreea Bujor, Anca Pintilie (’46 Andra Cernat), Diana Rotaru, Monalisa Zota, Ana Marin. La finalul turului, Măgura 2012 Bacău ocupă locul 5, cu 7 puncte. Duminică, în finalul sezonului de toamnă, băcăuancele vor evolua la Adjud, contra Oneștiului, în Cupa României.