19 aprilie 2024
SportFotbal, Divizia B Victorie. Prea tarziu!

Fotbal, Divizia B \ Victorie. Prea tarziu!

Petrolul Moinesti – Portul Constanta 3-2

In sfarsit! Petrolul Moinesti a obtinut sambata prima victorie din acest retur de campionat. Daca s-ar fi trezit mai devreme alta era situatia lor acum. Asa, elevii lui Dan Motei nu se pot bucura decat de o victorie de orgoliu obtinuta in fata unei alte retrogradate, Portul Constanta. Moinestenii i-au luat repede pe constanteni. In minutul 7, scorul era deja 2-0. Pentru gazde marcase Bucurel (2) si Ursu (7). Fotbalistii oaspeti s-au trezit din amorteala in minutul 10 cand Ferenti a redus din diferenta. La reluare, petrolistii se vad egalati, Boghitoi (53) punctand pentru Portul. Partida mergea spre un &#8222egal” fara istoric. A venit insa autogolul lui Frimu care le-a adus moinestenilor prima victorie din aceasta a 2-a parte a campionatului. Degeaba.

Petrolul Moinesti: Ungurasu – Cl. Bucurel, M. Neculai, Gurguiatu, Dobirceanu – L. Toma, Tismanaru (&#821666 Dura), S. Popa, R. Marin (&#821666 M. Jipa) – Fl. Ursu, Vrinceanu (&#821690 R. Ciobanu). Antrenor: Dan Motei.

Marcatori: Cl. Bucurel 1-0 &#82162 Fl. Ursu 2-0 &#82167 Frimu (autogol) 3-2 &#821661.

Portul Constanta: L. Gheorghe (&#821673 V. Iordache) – Frimu (&#821669 Buruiana), Axinciuc, Puflene – Sali, Bagnoti, Boghitoi, D. Prodan (&#821655 Gramosteanu), Camboianu – Ferenti, C. Anghel. Antrenor: Ion Constantinescu.

Marcatori: Ferenti 1-2 &#821610 Boghitoi 2-2 &#821653.

Stadion: Petrolul (Moinesti) Spectatori: 200.

Arbitru: Romulus Pop (Tg. Mures) Asistenti: Lorant Szanto (Tg. Mures) si Joszef Fodor (Odorheiu Secuiesc).