29 martie 2024
SportFotbal, Divizia B Risipa de puncte Petrolul Moinesti - Dacia...

Fotbal, Divizia B \ Risipa de puncte \ Petrolul Moinesti – Dacia Braila 2-2

Moinestenii joaca mai bine in deplasare decat pe teren propriu. O confirma rezultatele inregistrte in acest campionat. Castiga in deplasare si pierde puncte pe teren propriu. Aceasta este Petrolul Moinesti. Dupa ce a castigat la Botosani trei puncte, elevii lui Dan Motei si Giani Florian au irosit doua puncte in disputa de pe teren propriu cu Dacia Braila, o abonata la promovare. Brailenii au deschis scorul in chiar minutul zece al partidei prin Cr. Ungureanu. Pana la pauza am mai notat doar cateva ratari ale gazdelor, fara efect pe tabela de scor. Dupa pauza, s-a vazut ca moineptenii au iesit de la cabine mai motivati. Au inceput in forta ce-a de-a 2-a repriza reusind sa preia conducerea pe tabela in doar doua minute. Mai intai a fost golul lui S. Popa din minutul 57. Doua minute mai tarziu, Chiriac a punctat pentru 2-1, gazdele fiind in avantaj. La adapostul acestei fragile diferente, elevii lui Motei au scazut din viteza. Pe final, mai precis in minutul 85, brailenii au izbutit egalarea, Covaci inscriind golul doi al oaspetilor. De notat ca la scorul de 2-1, oaspetii au ratat o lovitura de pedeapsa. Desi au pierdut doua puncte, moinestenii se mentin in prima parte a clasamentului. Dan Motei a trimis in tren urmatoarea formula de

echipa: Anton – Muntianu, Neculai, Dragomirescu, Chiriac, Moldoveanu – Tismanaru, Toma, Popa – Dobirceanu, Ursu. Au mai jucat: Jipa si Vrinceanu. Arbitrii: Mugurel Draganescu din Breaza, Liviu Ciubotaru si Iulian Bedreaga, ambii din Galati.

N-au avut bani pentru baremuri

Brigada de arbitrii si cei doi observatori ai jocului de la Moinesti au asteptat ceva vreme pana ce oficialii gazdelor au gasit bani pentru baremuri. Si jucatorii s-au plans dupa joc, mare parte din ei neavanf bani nici sa se intoarca acasa. Se pare ca jucatorii nu se vor prezenta la antrenamentul de azi si nici in zilele viitoare daca conducerea clubului nu le achita salariile de 2,5 milioane de lei pe luna.Scris de Cristi SAVA