23 aprilie 2024
SportFotbal, Divizia A / Ne-am "croit"-o singuri / Steaua - FCM Bacau...

Fotbal, Divizia A / Ne-am “croit”-o singuri / Steaua – FCM Bacau 1-0 (1-0)

Am trecut pe langa primul gol din deplasare si am fost foarte aproape de o remiza in Ghencea. Chiar am fi meritat sa castigam un punct in Capitala, mai ales dupa cum au decurs ostilitatile in repriza secunda. Marius Croitoru a avut golul in bocanc, insa a executat relaxat un penalty obtinut de Neagu in minutul 67. Steaua s-a impus la limita, cu 1-0, dupa un gol inscris in prima repriza de Paraschiv. Disputa din Ghencea a inceput intr-o usoara dominare a gazdelor care au avut o prima oportunitate in minutul 19 prin Nicolita, dupa o combinatie cu Paraschiv. Codreanu a incercat si el poarta adversa printr-un sut de la 30 de metri, insa balonul a atins plasa din spatele portii. Stelistii au deschis scorul in minutul 26. Nicolita i-a pasat lui Paraschiv, mijlocasul Stelei a sutat spre poarta lui Bogdan, balonul respins in prima faza de un fundas bacauan a ajuns din nou la acesta, care a trimis usor in coltul lung: 1-0. Pana la finalul primei reprize nu s-a mai intamplat nimic, doar actiunea individuala a lui Croitoru, care a insirat trei stelisti, dar a fost oprit de Radoi. La reluare, meciul a curs spre poarta lui Hamutovschi, bacauanii iesind cu curaj la atac. Abia intrat pe teren, Neagu a fost agatat in careu de Lovin, Martis aratand punctul cu var dupa o consulatare cu asistentul Stoianof. Era minutul 67. Croitoru a executat slab permitandu-i lui Hamutovschi sa retina balonul. &#8222Galben-albastrii” au mai trecut pe langa egalare in minutul 75, sutul lui Gheorghiu fiind retinut in doi timpi de portarul stelist. Elevii lui Protasov au simtit pericolul si au iesit la atac. In doar trei minute, Dica, Iacob si Nicolita l-au intrebuintat serios pe Bogdan.

Steaua: Hamutovschi – Ogararu, Goian, Radoi, Nesu – Nicolita, Paraschiv, Lovin, Bostina – Dica (80, Fl. Dumitru), Iacob (80, Cristea). Antrenor: Oleg Protasov.

FCM Bacau: Bogdan – Codreanu, Bojescu, Ureche, David, Isac – M. Croitoru, Doltea (54, Matei), Dobos (57, Neagu), Gheorghiu – Petcu (70, Tanasa). Antrenor: Cristi Popovici.

Arbitri: Marius Martis (Focsani), Sebastian Stoianof (Constanta) si Bogdan Medrea (Rm. Valcea).Scris de Cristi SAVA