27 aprilie 2024
SportFotbal, Divizia A/ Desi au condus cu 1-0, bacauanii au suferit in...

Fotbal, Divizia A/ Desi au condus cu 1-0, bacauanii au suferit in Regie a saptea infrangere in ultimele opt etape

Doua minute fatidice

@ Sportul Studentesc-FCM Bacau 2-1 (0-1)

Stadion: &#8222Sportul Studentesc&#8221, spectatori: circa 300. Au inscris: T. BALAN (min. 62 si 63), respectiv GHEORGHIU (min. 32). Suturi la poarta: 5-4 (pe poarta: 2-3).

Sportul: Stancioiu-Stanciu, Secareanu, Patriche, L. Rusu-T. Balan (min. 82 Nicola), Lazar, Cruceru (min. 34 Varga), Ferfelea (min. 55 Nae)-Mazilu, Curelea. Antr.: D. Petrescu.

FCM Bacau: Manea-Codreanu, David, Bojescu, Isac-Dobos, Trofin, Gheorghiu-M. Croitoru-M. Tanasa (min. 88 Doltea), Neagu (min. 68 Petcu). Antr.: Cr. Popovici.

Cartonase galbene: Cruceru (min. 27), Croitoru (&#821630), Dobos (&#821640), Trofin (&#821655), Rusu (&#821667), Secareanu (&#821670), Stancu (&#821672), Varga (&#821675), Nae (90+2), Trofin (90+2).

Cartonas rosu: Trofin (90+2).

Arbitri: S. Coltescu-Ed. Dumitrescu, I. Mart.

Mai mult (sau mai putin) decat o echipa, FCM Bacau e un curs practic. Accesibil tututor. Tema? Metode prin care poti pierde un meci. Il poti pierde la un scor de tenis, cum s-a petrecut impotriva lui Dinamo. Il poti pierde primind gol la singura faza de atac a adversarului, cum a fost cazul cu Poli Iasi. Poti cunoaste infrangerea ratand un penalty (vezi Steaua), luand gol in ultima secunda (Gloria Bistrita) sau in primul minut (CFR Cluj). Mai nou, ajungi sa pierzi chiar daca ai condus la pauza cu 1-0. E suficient sa incasezi doua goluri in doua minute. Asa s-a intamplat sambata, in Regie, contra Sportului Studentesc. O &#8222dubla&#8221 a lui Tiberiu Balan a anulat golul lui Gheorghiu din minutul 32, condamnand Bacaul la cea de-a saptea infrangere in ultimele opt etape de campionat. Pentru meciul cu Sportul, &#8222galben-albastrii&#8221 au renuntat la armura greoaie, mizand pe cea mai ofensiva formula posibila. Doar doi fundasi centrali (David si Bojescu), o linie mediana compusa din Dobos, Trofin si Gheorghiu plus Marius Croitoru postat in spatele a doua varfuri de atac: Marian Tanasa si Neagu. De partea cealalta, Dan Petrescu a propus un 4-4-2, lui Mazilu alaturandu-i-se in avanposturi Curelea. Tehnicianul Sportului l-a recuperat pe

T. Balan, dar a fost nevoit sa renunte la Ratiu (inlocuit cu Patriche, un tanar de 18 ani) si la Varga (trimis in teren in minutul 34, in locul lui Cruceru). Prima ocazie a apartinut oaspetilor, al caror pressing s-a dovedit inspirat si eficient. In minutul 9, Neagu nu a ajuns la un balon centrat de pe dreapta de Dobos. Apoi, Sportul s-a instalat la comanda, actionand cu predilectie pe banda stanga a FCM-ului, acolo unde Isac s-a aflat din nou in vadita dificultate. In min. 12, lui Curelea i-au lipsit cativa centimetri la centrarea de pe dreapta a lui Stancu, iar patru minute mai tarziu, T. Balan a fost faultat de Isac, lovitura libera executata de mijlocasul Sportului fiind finalizata defectuos de acelasi Curelea. Dupa o noua ocazie a studentilor, aparuta pe fondul unei incursiuni a insistentului Balan, FCM Bacau a ripostat. Decisiv. Gratie unui atac de manual. Purtat in viteza de M. Tanasa, Gheorghiu si Neagu. Lansat pe partea dreapta, Neagu s-a descurcat foarte bine, centrandu-i ca la carte lui GHEORGHIU, care nu l-a iertat pe Stancoiu. Era minutul 32 si 1-0 pentru FCM Bacau care nu mai condusese din vremuri imemorabile in deplasare. Neagu a incercat sa interpreteze si rolul de finalizator, insa executia sa, dupa o serie frumoasa de fente, a lasat de dorit. Finalul primei parti a apartinut gazdelor. Mai intai Mazilu a fost la un pas de egalare, sanctionand imobilismul lui David, dar fiind tradat de lipsa de precizie, pentru ca in minutele de prelungire, T. Balan sa-l gratieze pe Manea, din lovitura libera de la 18 metri. La reluare Sportul a continuat sa fie mai periculoasa, sanctionand pasul inapoi facut de bacauani. In minutul 59, la o minge simpla, David a riscat autogolul, fiind salvat de Manea in min. 59. Se parea totusi ca e ziua Bacaului. Cu putin ajutor si din partea zeitei norocului. Se stie insa ca, de obicei, Fortuna ii ajuta pe cei indrazneti. Iar echipa lui Dan Petrescu a continuat sa fie mai indrazneata. Si, in cele din urma, mai norocoasa. Un sut deloc imparabil al lui TIBI BALAN a fost deviat nefericit de catre David in proprie poarta la o faza prelungita de atac a &#8222alb-negrilor&#8221, in minutul 62. A urmat o a doua lovitura care i-a ingropat definitiv pe bacauani. La doar 60 de secunde de la golul de 1-1, T. BALAN s-a repetat. De data aceasta fara ajutorul norocului, ci gratie unei executii de zile mari. Un rist exterior de la 17 metri in coltul lung, care l-a lasat fara replica pe Manea. FCM Bacau a incercat sa revina in joc, Popovici a schimbat ambii atacanti recurgand la serviciile lui Doltea si Petcu, dar Sportul a rezistat. Gazdele au mizat pe comprimarea spatiilor si pe o risipa de energie demna de invidiat. Plus agresivitatea in duelurile unu la unu, careia-culmea- i-a cazut victima Trofin, eliminat de Coltescu pentru al doilea galben in minutele de prelungire. Finalul putea aduce totusi egalarea, insa, Dobos (bine servit cu capul de Doltea) a sutat in Stancioiu, ratand posibilitatea de a-si resuscita echipa. La -10, FCM Bacau respira tot mai greu si isi face tot mai putine sperante in ceea ce priveste salvarea de la retrogradare.