26 aprilie 2024
SportFotbal, Divizia A/ Bacauanii au luat trei puncte dupa un meci cu...

Fotbal, Divizia A/ Bacauanii au luat trei puncte dupa un meci cu doua reprize diametral opuse / Ce cosmar! Si cata sansa!

FCM Bacau-Pandurii Targu-Jiu 1-0 (1-0)

Stadion: “Municipal&#8221, spectatori: circa 3.000. A inscris: M. Croitoru (min. 13). Suturi la poarta: 5-4 (pe poarta: 3-2). Cornere: 3-6.

FCM Bacau (5-3-2): Manea-Apostol, David, Bojescu, Geaman, Ganea-Codreanu, S. Trofin, Gheorghiu (min. 90+3 Neagu)-M. Croitoru (min. 75 Dobos), M. Tanasa (min. 61 Petcu). Antr.: C. Popovici.

Pandurii (5-3-2): T. Lung-Keca (min. 80 Buia), Bogoi, Scarlatache, C. Trofin, M. Iordache (min. 71 Patrascu)-Stefan, Vancea, Ursu-Disney, Verdes (min. 71 Vintilescu). Antr.: E. Sandoi.

Cartonase galbene: M. Iordache (min. 32), David (&#821641), Apostol (&#821651), Trofin (&#821653), Ganea (&#821686).

Arbitri: R. Dumitru (Brasov)-Z. Szekely (Baia Mare), D. Iliescu (Craiova).

Ce noroc pe capul Bacaului! Noroc ca Telesport, postul care a transmis in direct partida de sambata seara, contra Pandurilor, este unul codat. Si noroc ca Verdes nu poate nimeri poarta de la 11 metri, iar inlocuitorul sau, Vintilescu, nu o “vede&#8221 nici macar de la cativa pasi. Ca sa nu mai vorbim de Tibi Lung care, atunci cand respinge in sfarsit si el o minge, o trimite direct in ceafa unui adversar, de unde ricoseaza in plasa. Cu o jumatate de sut si cu un car de noroc, FCM Bacau a reusit sa treaca de Pandurii Targu-Jiu. Cel mai dificil joc, cum il caracteriza antrenorul Cristi Popovici, a inceput insa ca cel mai usor dintre meciuri. In primele 180 de secunde, oaspetii au tremurat serios, Croitoru si Geaman reluand defectuos cu capul doua centrari excelente. In minutul 7, David a strecurat si el fiori de gheata pe spinarea defensivei gorjene, iar sase minute mai tarziu era deja 1-0. La primul corner al Bacaului, apararea Pandurilor a clacat in frunte cu Lung care a boxat direct in ceafa lui MARIUS CROITORU de unde balonul a ajuns in poarta. Un gol care din punct de vedere estetic a fost fratele vitreg al celui din partida cu Poli Timisoara s-a dovedit pana la urma a fi la fel de important pentru ca a ramas si unicul al meciului. Ceea ce parea ca va fi un bairam in sunetul golurilor s-a transformat intr-o seara petrecuta la lumina lumanarii. “Galben-albastrii&#8221 s-au invelit cu acest 1-0 stramt si scurt, mergand direct la culcare. Oaspetilor nu le-a venit sa creada ca pot scapa asa usor. S-au frecat la ochi cand Codreanu a ratat o pasa de 2-0 spre Tanasa in minutul 38. Si-au frecat mainile la faza imediat urmatoare, cand Geaman a gafat copilareste, oferindu-i arbitrului Robert Dumitru sa interpreteze drept fault in careu ciocnirea dintre portarul Manea si atacantul de culoare al Pandurilor, Disney. Verdes a ratat insa penalty-ul, sutand peste transversala si tragand cortina peste primele 45 de minute. Pauza nu a fost deloc un sfetnic bun pentru FCM Bacau. Dimpotriva. Partea secunda s-a dovedit una de cosmar pentru gazde care si-au facut singure rau. Spiritul sado-masochist al bacauanilor s-a manifestat atat in plan tehnic, dar mai ales tactic. Croitoru si Tanasa s-au lipit de fundasii centrali Bogoi si C. Trofin, linia mediana s-a evaporat, iar restul echipei s-a cantonat in preajma propriului careu. Nici Popovici nu a incercat un soc tactic, eventual prin retragerea lui Croitoru in linia mediana si prin trimiterea in teren a unui alt varf de meserie alaturi de M. Tanasa. Echipa plina de nerv vazuta in prima jumatate de ora a intalnirii a disparut fara urma, lasand loc unei formatii paralizate de la genunchi in sus. Singurul lucru care a amintit despre un organism viu au fost mingile aruncate absolut la intamplare de Bojescu, Ganea sau Geaman. Orice balon respins disperat de gazde se dovedea a fi inceputul unui nou atac al pandurilor. Acestia au pus stapanire pe mijlocul terenului, confiscand de asemenea banda stanga a defensivei bacauane. Gorjenii au manifestat inteligenta in faza de constructie (pe final avandu-l in teren si pe Buia) dar au pacatuit in cea de finalizare. Ursu l-a incercat pe Manea (min. 57), Disney a sutat aiurea (min. 65), iar Verdes a trimis in bara (min. 66). In fine, Vintilescu (minutele 90 si 90+2) a fost ultimul care si-a batut joc de posibilitatea ca Pandurii sa-si treaca in cont primul punct din aceasta editie de campionat. Formatia antrenata de Emil Sandoi ramane astfel la cota zero, in timp ce FCM Bacau urca in clasament pasind pe treptele norocului si pe cadavrul celei mai slabe reprize facute pe teren propriu in ultimii ani.Scris de Dan SION