28 martie 2024
SportFotbal, Divizia A/ Bacauanii au fost invinsi sambata de un arbitraj ostil/Augustus...

Fotbal, Divizia A/ Bacauanii au fost invinsi sambata de un arbitraj ostil/Augustus a tinut in brate Rapidul/n FCM Bacau-Rapid 0-1 (0-1)

Stadion: “Municipal&#8221, spectatori: circa 2.000. A inscris: BUGA (min. 9). Suturi la poarta: 8-6 (pe poarta: 4-4). Cornere: 4-2.

FCM Bacau (4-5-1): Bogdan-Codreanu, David, Bojescu, Ganea (min. 46 Isac)-Doltea, Trofin (min. 64 Matei), Dobos, M. Croitoru (min. 60 Neagu), Gheorghiu-M. Tanasa. Antr.: Cr. Popovici.

Rapid (3-4-3): Coman-M. Constantin, Maftei, Rada-Badoi, Maldarasanu, Ilyes, Karamaian-Buga (min. 86 Grigore), N. Constantin (min. 77 Dica), D. Nicolae (min. 59 Burdujan). Antr. R. Lucescu.

Cartonase galbene: N. Constantin (min. 15), Gheorghiu (&#821634), Isac (&#821667), Burdujan (&#821681).

Arbitri: Augustus Constantin (Ramnicu-Valcea)-Aurel Onita (Constanta), Octavian Sovre (Oradea).

Ultimul cuvant il au bratele. Dupa dialogul de 90 de minute al picioarelor, este randul lor sa vorbeasca. Si bratele-antrenorilor, in primul rand-vorbesc. Tare si clar: FCM Bacau-Rapid 0-1. Cristi Popovici isi framanta mainile de parca ar vrea sa si le incalzeasca de frigul ce razbate dinspre acest -7 din clasamentul “adevarului&#8221. La 50 de metri si sapte puncte distanta, tehnicianul Rapidului, Razvan Lucescu e in culmea fericirii. Isi ridica pumnii spre cer, batand la portile unui paradis care se deschid pentru a face loc primului succes din ultimii cinci ani al giulestenilor pe terenul din Bacau. Povestea meciului de sambata seara este, deci, si o chestiune de brate. Iar cele ale arbitrilor recita cea mai interesanta parte: intriga. Un gol din ofsaid in favoarea Rapidului si un penalty neacordat Bacaului. Plus alte mici detalii care au compus o maniera de arbitraj pro-Rapid. La reusita lui Buga, din minutul 9, fanionul asistentului Sovre a ramas in jos, ignorand pozitia “afara din joc&#8221 a lui Daniel Niculae, iar “centralul&#8221 Augustus Constantin a validat golul. 60 de minute mai tarziu, la hentul clar comis de acelasi Buga in propria suprafata de pedeapsa, bratul arbitrului Constantin nu a indicat punctul de la 11 metri, ci pe cel de la coltul terenului. Cu Marius Constantin in aparare, cu Nicolae Constantin in atac si cu arbitrul Augustus Constantin pe intreg terenul, era clar ca giulestenii nu puteau rata victoria. Mai ales ca venisera extrem de motivati la Bacau. “Este cea mai importanta deplasare a noastra din aceasta toamna&#8221, a spus inainte de meci Lucescu, care a ramas fidel asezarii 3-4-3. In replica, antrenorul Bacaului, Cristi Popovici, a propus un 4-5-1, cu David si Bojescu in centrul apararii si cu Marian Tanasa singurul varf impins. “Vreau sa-mi creez superioritate la mijlocul terenului&#8221, a explicat Popovici utilizarea unei linii mediane alcatuite din cinci jucatori. In ciuda faptului ca placa turnanta de la mijlocul terenului s-a pus in functiune inca din startul jocului, bacauanii nu au reusit sa transeze in favoarea lor acest aspect. Explicatia? Aceeasi dintotdeauna: ratarile. Daca in ultimele etape, eroii negativi s-au numit Gheorghiu, Matei sau Croitoru, de data aceasta a fost randul lui Marian Tanasa sa dea cu piciorul unor ocazii de aur. Prima, chiar in debutul intalnirii. Adica atunci cand la o pasa de finete a lui Croitoru, urmata de o centrare perfecta marca Gheorghiu, atacantul central al gazdelor a sutat din pozitie ideala in portarul Coman. Scapata cu fata curata, formatia bucuresteana a replicat imediat. Arma predilecta: contraatacul. Declansat in special pe banda stanga. A fost suficient ca Dobos sa lufteze la o minge trimisa in adancime de Ilyes, pentru ca BUGA sa-si intre in rol, invingandu-l pe Bogdan dupa un sut cu repetitie, favorizat, asa cum aminteam, si de eroarea asistentului Sovre. La 0-1, Bacaul si-a pastrat sangele rece, chiar daca a fost nevoita sa treaca si peste hopul penalty-ului neacordat la hentul lui Buga. “Galben-albastrii&#8221 au punctat la capitolul posesie, incercand sa-si creeze culoare pentru sutul de la distanta, ideal in conditiile unui teren moale. Giulestenii au aglomerat insa jocul si au ingustat spatiile, asteptand sa loveasca in continuare pe contraatac. Si au lovit, chiar daca efectul nu s-a facut simtit si pe tabela de marcaj. Karamian (min. 22, sut blocat de David), N. Constantin (min. 24, lovitura de cap alaturi) si Niculae (min. 30, reluare peste la o gafa a lui Codreanu) au strecurat fiori de gheata pe spinarea lui Cristi Popovici. La pauza, antrenorul bacauan a decis sa schimbe sistemul. A apelat la o asezare cu doua varfuri, avansandu-l mai intai pe Marius Croitoru, si aruncandu-l apoi in lupta pe Neagu. Din nefericire, concentrarea atacantilor bacauani in fata buturilor aparate de Coman a ramas in continuare blocata in dreptul cotei zero. Servit de Croitoru, Gheorghiu a luat la tinta peluza (min. 50), iar la un corner executat de Dobos, Tanasa a reusit performanta de a suta pe langa poarta de la numai sase metri (min. 61). Ultimele emotii au venit in minutul 83. L-au avut ca protagonist pe Matei, care a luat locul lui Trofin, accidentat. Lansat in pozitie perpendiculara spre poarta adversa, noul intrat a sutat mult peste transversala, trimitandu-si echipa in bratele deznadejdii. Asta in timp ce Rapidul, condus parinteste de mana de Augustus Constantin, revine, incet-incet, in lupta pentru titlu.

Stari de spirit diferite

Doua reprize distincte. Astfel a etichetat antrenorul giulestean Razvan Lucescu partida de sambata seara, dintre FCM Bacau si Rapid. “In primele 45 de minute am controlat jocul si puteam face chiar 3-0. In partea a doua, Bacaul a revenit, dar noi ne-am aparat bine&#8221, a declarat la conferinta de presa Lucescu, care a subliniat importanta meciului de la Bacau. “Le-am spus toata saptamana fotbalistilor meci ca aceasta este cea mai importanta deplasare a noastra din aceasta toamna. Era un meci care facea legatura intre momentul frumos numit Feyenoord si grupele Cupei Uefa, Cupa Romaniei plus partidele de campionat cu Steaua si Farul&#8221, a concluzionat fostul portar al Bacaului. De partea cealalta, tehnicianul FCM Bacau, Cristi Popovici a recunoscut ca echipa sa parcurge un moment dificil: “Si pentru noi era un meci foarte important. Din pacate, desi am avut cateva bune oportunitati de a marca, nu am reusit sa punctam. Situatia noastra e din ce in ce mai grea&#8221. Intrebat de ce l-a schimbat pe Croitoru, unul dintre putinii fotbalisti care isi pot depasi adversarul prin dribling, Popovici a raspuns “asa am considerat eu&#8221. De asemenea, antrenorul “galben-albastrilor&#8221 a precizat ca celelalte modificari din echipa sa (Isac in locul lui Ganea si Matei in cel al lui Trofin) au fost dictate de cauze medicale: “Si Ganea, dar si Trofin s-au accidentat si au solicitat schimbarea&#8221.Scris de Dan SION