26 aprilie 2024
SportFotbal, Cupa UEFA / Seara echipelor romanesti

Fotbal, Cupa UEFA / Seara echipelor romanesti

Echipele romanesti prezente in Cupa UEFA au facut spectacol. Nimeni nu se astepta la asa ceva. Cel mai bine pentru ceea ce am vazut joi seara se potriveste melodia lui Queen, &#8222A kind of magic” (Un fel de magie). O seara de exceptie am trait joi. Dinamo a umilit pe Everton, Steaua a batut sec in Norvegia, iar Rapidul s-a luat de guler cu Feyenoord in Olanda pentru un egal meritat.

Magie in Stefan cel Mare

Dinamo – Everton 5-1

O victorie incredibila a reusit joi seara Dinamo in fata lui Everton! 5-1! Dupa ce au deschis scorul si au fost egalati, dinamovistii au reusit sa isi impuna jocul si sa mai marcheze de patru ori! O seara magnifica pentru Dinamo, un meci de zile mari! Everton a anceput mai bine, dar fara a pune an real pericol poarta lui Gaev. Dinamo a reusit sa anscrie la prima sa sansa de gol: Claudiu Niculescu a trimis cu capul an poarta din 3-4 metri, dupa centrarea lui Florentin Petre, la capatul unei combinatii cu Zicu (27): 1-0. Din pacate, Dinamo nu a condus decat doua minute, pentru ca Everton a marcat prin nigerianul Yobo (29), care a trimis an poarta cu capul de la 6 metri, la lovitura libera executata de Davies, profitand de faptul ca portarul Gaev nu a iesit la centrare: 1-1. Partea a doua aduce pe teren o alta echipa Dinamo. Jucatorii lui Ioan Andone ataca mai incisiv si reusesc sa treaca din nou an avantaj an min. 51, cand centrarea de pe stanga a lui Niculescu este reluata spectaculos, din saritura, de Zicu, la coltul lung – un adevarat eurogol: 2-1. Dinamo al pierde apoi pe Claudiu Niculescu, accidentat, dar, anlocuitorul lui, Bratu, al suplineste cu brio. Dupa o minge respinsa de apararea engleza, Florentin Petre (70) prinde un sut naprasnic de la marginea careului, fara sperante pentru Martyn: 3-1. Bratu ameninta din nou poarta lui Everton (72), dar sutul sau ocoleste buturile adverse. Peste trei minute (75), Bratu, aflat liber an mijlocul careului, suteaza plasat si ridica scorul la 4-1. Si pentru ca totul sa fie perfect, pe fondul unei presiuni engleze, aflata an cautarea unui nou gol, care sa le ofere sanse mai mari de calificare, Dinamo a marcat si al cincilea gol. A fost mai antai o sansa de gol a lui Neville, dar Gaev a salvat golul (90), pentru ca an prelungiri, pe o contra, Bratu sa ridice scorul la un incredibil 5-1 (90+2).

Dinamo: Gaev – Goian, Tamas, Moti, Pulhac – Petre (George Galamaz, 83), Magaitescu, Plesn (Vlad Munteanu, 78), Grigorie – Niculescu (Florin Bratu, 61), Zicu. Antrenor: Ioan Andone. Everton: Martyn – Hibbert, Yobo, Weir, Valente – Davies (Kilbane, 73), Cahill, Osman, Neville – McFadden (Ferguson, 78), Bent. Antrenor: David Moyes. Arbitri: Gianluca Paparesta, la centru Alessandro Stagnoli, Flaviano Lanciano, arbitri asistensi Daniele Tombolini, arbitru de rezerva (toti din Italia).