26 aprilie 2024
SportFotbal, Cupa Romaniei S-a incheiat aventura

Fotbal, Cupa Romaniei \ S-a incheiat aventura

@ FCM II Bacau – Dunarea Galati 0 – 2

Aventura FCM II Bacau in Cupa Romaniei s-a oprit in faza a VI-a. Un pas ar mai fi fost si gruparea bacauana si-ar fi atins obiectivul, acela de a aduce pe &#8222Letea” o divizionara A. N-a fost insa sa fie asa. Dunarea Galati a invins cu 2-0 pe FCM II Bacau si s-a calificat in saisprezecimi. Elanul gazdelor a fost rupt inca din minutul trei, atunci cand Iovita, singur in careul mic a trimis nestingherit in poarta lui Ignatescu. Peste doar cateva minute, Pitaru a irosit o buna oportunitate, insa a sutat mult peste. Neny, un jucator de culoare, bine facut, a hartuit in permanenta defensiva bacauana. In minutul 17, atacantul Dunarii Galati l-a facut remarcat pe Ignatescu, dupa o frumoasa lovitura de cap. Pe fondul unei dominari usoare a oaspetilor vine si golul doi. Profitand de o balba a defensivei &#8222galben-albastre” Neny a majorat diferenta la doua goluri. Era minutul 29. Pe finalul primei reprize, gazdele rateaza prin Marin iar Neny trece pe langa 3-0, transversala opunandu-se golului. In partea a 2-a a jocului, meciul s-a mai echilibrat, insa cele mai mari ocazii de gol le-au avut tot oaspetii. Neny a scapat singur cu Ignatescu in minutul 65, dar portarul bacauan a salvat miraculos. Un minut mai tarziu, Stan a sutat putin pe langa. De partea cealalta, Banu a trecut pe langa gol in minutul 70, sutul sau de la 20 de metri fiind respins cu greutate de portarul galatean. In final: 2-0. Dunarea asteapta tragerea la sorti de pe 11 septembrie, in timp ce formatia antrenata de Gica Penoff se gandeste la campionat.

FCM II Bacau: Ignatescu – Banu, Ureche, Carnariu, Marin – Dobos, Cojocaru, Spiridon, Matei – Doltea, Pitaru. Au mai jucat: Vrinceanu si Liutec.

Dunarea Galati: Stoicescu – Ariton, Velescu, Chiriac, Nejneru – Miclea, Bozga, Baurceanu, Stan – Neny, Iovita. Au mai jucat: Dragan si Bozean.

Arbitri: Liviu Cinca (Bals), Bogdan Hirlab si Stelian Slabu, ambii din Brasov.