4 mai 2024
SportFotbal/ Cupa României: Oaspeții, ca la ei acasă

Fotbal/ Cupa României: Oaspeții, ca la ei acasă

Marți și miercuri s-au disputat partidele din turul inaugural al Cupei României, faza județeană. De notat că, exceptând victoria Flamurii Roșii Sascut, în rest, celelalte jocuri s-au încheiat cu succesul oaspeților. Iată rezultatele: Flamura Roșie Sascut- Viitorul Berești Tazlău 5-4 după prelungiri, Bradul Mânăstirea Cașin- Unirea Bacău 0-2, Viitorul Urechești- Voința Gârleni 0-3, Siretu Săucești- AS Bârsănești 2-3 după prelungiri, Viitorul Nicolae Bălcescu -AS Măgura Cașin 0-1.

Sportul Onești și Viitorul Curița/ CSȘ Onești s-au calificat din oficiu, în condițiile în care adversarele lor din această fază, ACS Gauss Bacău și CS Faraoani și-au anunțat forfait-ul. Prin urmare, în sferturile de finală vor fi prezente Flamura Roșie Sascut, Sportul Onești, Viitorul Curița/ CSȘ Onești, Unirea Bacău, Voința Gârleni, AS Bârsănești și AS Măgura Cașin.

Tragerea la sorți a meciurilor din „sferturi” va avea loc luni, 11 aprilie, de la ora 12.00, la sediul AJF, confruntările din această fază urmând să aibă loc fie pe 20 aprilie, fie pe 4 mai. Având în vedere că în urnă vor intra doar șapte echipe, cea mai norocoasă dintre acestea va accede direct în semifinale.