18 aprilie 2024
SportFotbal/ CM 2014: Pe muchie de cutit

Fotbal/ CM 2014: Pe muchie de cutit

Mexic- Olanda 1-2 Au marcat: Giovanni Dos Santos ’48/ Sneijder ’88 si Huntelaar ’90A4, din penalty. N-aduce anul ce aduce ceasul. In min. 88, Mexicul era calificata in “sferturi”! Sase minute mai târziu, bravul portar Ochoa si colegii sai erau eliminati. Cu complicitatea arbitrului Pedro Proenca.

Dupa golul egalizator al lui Sneijder, “fluierasul” portughez a facut cadou batavilor un penalty transformat cu precizie de Huntelaar. Si uite asa, Olanda merge mai departe, iar Mexicul se intoarce acasa. De vazut unde va ajunge excelentul portar Guillermo Ochoa, caruia i-a expirat contractul cu francezii de la Ajaccio si are oferte la greu. Interesant este ca unul dintre fanii infocati ai lui Ajaccio si-a scos la vânzare casa, cu tot cu locuitorii sai (mama, de 75 de ani, sotia, de 39 si doi copii) in schimbul a zece milioane de euro, suma cu care spera sa-l convinga pe Ochoa sa-si prelungeasca intelegerea cu gruparea corsicana. Asta da, fan! Ce-o fi zicând, oare, ma-sa? Da’ nevasta-sa? Poate-l dau afara din casa!

Costa Rica- Grecia 5-3, dupa loviturile de la 11 metri (1-1 dupa cele 120 de minute). Au marcat: Bryan Ruiz ’53/ Papastathopoulos ’90A1. Au transformat penalty-urile: Borges, Byan Ruiz, Gonzales, Campbell, Umana/ Mitroglou, Christodopoulos, Holbas. A ratat de la 11 metri: Gekas (Grecia). Cum scria si Jacopo Gerna in Gazzetta dello Sport: “Sa dai peste Grecia in Cupei Mondiale este ca si cum ai gasi numarul de telefon al lui Charlize Theron intr-o punga de chipsuri”. OK, un adversar precum Grecia il dai gata ca pe chipsuri, insa asta nu scade cu nimic performan
ta Costa Ricai. Echipa lui Bryan Ruiz este marea surpriza a Mondialelor. A terminat pe primul loc grupa mortii (invingând Italia si Uruguayul, si remizând cu Anglia), iar acum a trecut de Grecia in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Duarte. E adevarat, a fost nevoie de loviturile de departajare, acolo unde s-a ajuns dupa ce Grecia a egalat in ultimul minut al timpului regulamentar, dar jocul celor numiti “ticos” (de la excesul de diminutive) seduce. Si promite: atentie, Olanda!

Programul zilei

Argentina – Elvetia (azi, ora 19.00/ TVR1). Argentina ataca “sferturile”. Fara Aguero (accidentat), dar cu Lavezzi titular. Plus eternul Messi, golgheterul echipei. Elvetia, in schimb, porneste cu sansa a doua, ba chiar a treia. Chiar daca e Mondialul surprizelor, parca e greu de crezut ca Elvetia sa “scoata” Argentina.
Belgia – Statele Unite ale Americii (azi, ora 23.00/ TVR 1). Toata lumea a dat Belgia drept una din “fortele” Mondialului. Iar “diavolii” nu au dezamagit in ceea ce priveste parcursul in grupa: trei victorii din tot atâtea jocuri. Mai conteaza ca toate au fost reusite la limita? La rând, SUA! Sau poate ca…

Programul “sferturilor”

Vineri, 4 iulie, ora 19.00: invingatoarea dintre Franta- Nigeria contra invingatoarei dintre Germania- Algeria.
Vineri, 4 iulie, ora 23.00: Brazilia- Columbia.
Sâmbata, 5 iulie, ora 19.00: Invingatoarea dintre Argentina- Elvetia contra invingatoarei dintre Belgia si SUA. Sâmbata, 5 iulie, ora 23.00: Olanda – Costa Rica