29 aprilie 2024
SportFORMULA 1: Sebastian Vettel, invingator in Marele Premiu al Indiei

FORMULA 1: Sebastian Vettel, invingator in Marele Premiu al Indiei

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat, duminica, Marele Premiu al Indiei, a 17-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul Buddh, de la New Delhi. Vettel a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de Mark Webber (Red Bull). După această victorie, Vettel, plecat din pole-position din nou şi lider al cursei din start la sosire, are un avantaj de 13 puncte în faţa lui Alonso, înaintea ultimelor 3 Mari Premii ale sezonului – Abu Dhabi, Texas şi Brazilia -, astfel că lupta rămâne deschisă pentru titlul mondial. Pe locul patru s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), urmat de coechipierul său Jenson Button. Locul şase a revenit brazilianului Felipe Massa (Ferrari). Pe poziţiile 7-10 s-au clasat în ordine Kimi Räikkönen, Nico Hülkenberg, Romain Grosjean şi Bruno Senna. Pedro de la Rosa şi Michael Schumacher au abandonat. Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc săptămâna viitoare, la Abhu Dhabi.

Sursa: evz.ro