18 aprilie 2024
SportFinal de tur pe podium. Știința- Dinamo 3-0 (20, 18, 21)

Final de tur pe podium. Știința- Dinamo 3-0 (20, 18, 21)

Finalul turului confirmă: Știința este cea de-a treia forță a campionatului. Ce-i drept, CSM Târgoviște îi suflă în ceafă, fiind la un singur punct distanță, însă gruparea băcăuană rezistă pe podium.

Sâmbătă, în runda a noua, echipa lui Florin Grapă a obținut cea de-a șaptea victorie în actuala ediție a Diviziei A1. O victorie de 3 puncte: 3-0 contra lui Dinamo, pe teren propriu.

Altădată un derby al campionatului, Știința- Dinamo în versiunea 2017-2018 se dovedește a fi derby-ul româncelor. Plusul de experiență și de valoare al gazdelor s-a simțit și în teren, și pe tabelă, dar tânăra echipă a lui Dinamo a lăsat o impresie plăcută.

Inclusiv lui Florin Grapă: „Dinamo are echipă bună, de perspectivă”. Ca atare, a rezultat un meci plăcut, cu Știința la comandă și cu Dinamo ținând aproape până la jumătatea fiecărui set. În actul de debut, băcăuancele s-au desprins de la 11-10 la 18-10 pe serviciul lui Kapelovies înainte de a se impune cu 25-20, pentru ca în parțialul secund, câștigat la șapte puncte diferență, serviciul lui Rogojinaru să asigure un nou tur de forță: de la 15-13 la 20-13.

În fine, în setul al treilea, Dinamo a condus cu 8-6 și 9-8, însă la acest din urmă scor, Știința a punctat de șase ori consecutiv. Chiar dacă oaspetele au „strâns” de la 10-16 la 13-16, băcăuancele nu au făcut alte concesii arhivând setul la 21 pe un atac sigur al lui Berdilă. Pentru Știința urmează primul test european al sezonului: mâine, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor, în prima manșă a „șaisprezecimilor” Cupei CEV, cu azerele de la Azerrail Baku.

Știința: Kapelovies (Ciocian), Lupa (I. Radu), Cazacu, Sipoș, Faleș (Matache), Rogojinaru (Berdilă, Filipaș), Albu-libero.