6 mai 2024
SportFC Dinamo Bacău, ce revenire!

Fotbal/ Liga a III-a

FC Dinamo Bacău, ce revenire!

Condusă la pauză cu 3-0 de Voința Limpeziș, echipa antrenată de Radu Ciobanu s-a impus cu 4-3, golul egalizator, marcat de Padovei, fiind reușit în penultimul minut, iar cel al victoriei, realizat de Panainte, venind în prelungiri

Debut cu dreptul pentru Radu Ciobanu pe banca divizionarei C FC Dinamo Bacău. Cu dreptul, dar mai ales, cu o mie și una de emoții. Sâmbătă, în ultima etapă a turului din sezonul regulat, băcăuanii erau conduși la pauză, „în derby-ul suferinței” Seriei 2 cu 3-0 în deplasare de Voința Limpeziș. Mai mult, gazdele, pentru care marcaseră Costache (min. 17 și 31) și Lemnaru (min. 35), avuseseră la dispoziție și o lovitură de la 11 metri, neutralizată însă de portarul băcăuan Hărăguță.

„La pauză nici nu-mi venea să mai intru în vestiar. Mă gândeam cu ce am greșit, oare, în fața lui Dumnezeu, pentru a încasa o asemenea palmă? Și totuși, mi-am adunat forțele și le-am spus băieților că suntem oameni adulți și nu niște copii și că trebuie să ne privim ochi în ochi și să facem totul pentru a spăla această rușine”, a mărturisit Radu Ciobanu. Ce a urmat? O incredibilă remontada.

La trei minute de la reluare, Ionuț Tofan a înscris primul gol al oaspeților. În min. 70, Padovei a punctat pentru 2-3 și tot el a găsit drumul spre egalare cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar. Călărind valul, FC Dinamo a dat lovitura în prelungiri, atunci când stoperul Panainte a reușit golul victoriei: 4-3!

„Având în vedere circumstanțele în care a fost obținută, această victorie de 4-3 valorează pentru noi mai mult decât una cu 3-0 sau 4-0. Arată că am la dispoziție un grup deosebit, pe care am reușit, în numai o săptămână, să mi-l apropii foarte mult. Mobilizarea băieților din repriza secundă a fost una deosebită, iar atunci când câștigi cu 4-3 după ce ai fost condus cu 3-0 și, mai mult, înscrii ultimele două goluri în minutele de final, denotă un caracter aparte”, a subliniat antrenorul Radu Ciobanu.

Și fostul coleg al lui Radu Ciobanu din defensiva FCM Bacău, Cristi Popovici a trebuit să aștepte ceva până când echipa sa, CSM Bacău a găsit drumul spre victorie sâmbătă, pe teren propriu, contra Csikszeredei 2 Miercurea Ciuc. Deși au dominat și și-au creat mai multe ocazii clare de gol, „CSMeii” nu au reușit să deblocheze tabela decât în min. 69, atunci când Sahru a transformat o lovitură de la 11m. Finalmente, băcăuanii s-au impus cu 2-0, cel de-al doilea gol venind tot dintr-un penalty, materializat de Antal în min. 86.

Cele trei puncte obținute în fața „satelitului” ciucan au readus CSM-ul în zona play-off, iar cu încă o victorie sâmbăta aceasta, în debutul returului, pe teren propriu, împotriva vice-liderrei Dante Botoșani, Adăscăliței și compania pot urca cel puțin pe locul 3, dacă nu chiar pe doi în Seria 1. De pe locul 2 pe 3, dar în Seria 2 a coborât, în schimb Aerostar, care, pe fondul unei prestații slabe, a pierdut cu 2-1 întâlnirea de la Liești cu Sporting.

Gazdele au deschis scorul în min. 9, prin Chiriac, „aviatorii” au egalat după opt minute grație lui Gavrilă, însă în min. 45, Crihană a marcat golul prin care Sporting a câștigat. Pentru echipa lui Mișu Ionescu, care mai pierduse un singur joc în tur, în fața liderei Metalul Buzău, urmează o nouă deplasare, la Limpeziș, în startul returului, în care îi este interzis cu desăvârșire un nou pas greșit.

Seria 1

Rezultatele etapei a noua: Viitorul Darabani- Știința Miroslava 0-2, Șomuz Fălticeni- Dante Botoșani 1-2, CSM Bacău- Csikszereda 2 Miercurea-Ciuc 2-0, Ceahlăul Piatra Neamț- Rapid Brodoc 5-1, Foresta Suceava- Bucovina Rădăuți 1-0.

Programul etapei viitoare (29 octombrie, ora 15.00): Știința Miroslava- Bucovina Rădăuți, Foresta Suceava- Rapid Brodoc, Ceahkăul Piatra Neamț- Csikszereda 2 Miercurea-Ciuc, CSM Bacău- Dante Botoșani, Șomuz Fălticeni- Viitorul Darabani.

Clasament

1 Foresta Suceava   9        7        1        1        18-5   22p.

2 Dante Botoșani     9        5        1        3        13-12 16p.

3 Știința Miroslava   9        5        0        4        12-9   15p.

4 CSM Bacău           9        4        3        2        12-1-  15p.

5 Ceahlăul P. Nt.     9        4        2        3        21-13 14p.

6 Șomuz Fălticeni    9        4        2        3        14-8   14p.

7 Bucovina Rădăuți  9        4        1        4        14-9   13p.

8 Rapid Brodoc       9        2        1        6        11-21 7p.

9 Csikszereda 2       9        1        3        5        3-13   6p.

10 Viitorul Darabani 9        2        0        7        7-25   6p.

Seria 2

Rezultatele etapei a noua : CSM Râmnicu-Sărat- CSM Focșani 2007 1-0 , Dacia Unirea Brăila- Unirea Braniștea 0-5, Sporting Liești- Aerostar Bacău 2-1, Voința Limpeziș- FC Dinamo Bacău 3-4, Viitorul Ianca- Metalul Buzău 1-2.

Programul etapei viitoare (29 octombrie, ora 15.00): CSM Focșani 2007- Metalul Buzău, Viitorul Ianca- FC Dinamo Bacău, Voința Limpeziș- Aerostar Bacău, Sporting Liești- Unirea Braniștea, Dacia Unirea Brăila- CSM Râmnicu-Sărat.