29 martie 2024
SportFără replică

Luceafărul Oradea- Aerostar 4-0 (2-0)

Fără replică

Înfrângere usturătoare pentru Aerostar Bacău. Cea mai categorică din „gestiunea Florin Bratu”. Sâmbătă, în etapa a 26-a, „aviatorii” au fost surclasați cu 4-0, în deplasare, de una din adversarele directe pentru supraviețuirea în liga secundă, Luceafărul Oradea.

Partida a început cum nu se poate mai prost pentru oaspeți. În minutul 6 era deja 2-0 pentru Luceafărul. Bebey a deschis scorul în min. 2, iar Vasile Pop l-a majorat după alte patru minute.

Replica băcăuanilor a fost una inexistentă, așa că la catedră a continuat să se afle formația orădeană. Alexandru Dulca a rotunjit avantajul gazdelor printr-o „dublă” semnată în minutele 69 și 89 într-o victorie de șase puncte. Aerostar rămâne pe loc retrogradabil și se pregătește de o nouă deplasare, sâmbătă, la Pitești, contra lui FC Argeș, urmată de o confruntare pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești, duminică, 7 aprilie, de la ora 15.00, în epilogul rundei cu numărul 28.

Luceafărul Oradea: Moga – Ciul, Oros, Yabre, Băican – Mitrică (min. 62 Chiorean), Prejmerean (min. 43 Preoteasa), Lu, Al. Dulca – V. Pop, Bebey (min. 72 Ludușan).

Aerostar: Udeanu – Țenea, Vișinar, Al. Ichim, Carabela – H. Ilie (min. 90 Cadar), Tabacaiu (min. 56 Chirilă), Boateng (min. 62 Al. Pop), Ciocâlteu – Vraciu, Buhăcianu.