27 aprilie 2024
SportEliminați din nou

CSM Bacău - Poli Timișoara 24-27 (11-13)

Eliminați din nou

Filmul se repetă. Și se rupe din nou. Nu în același loc, dar în același mod. Ca și în urmă cu un sezon, handbaliștii CSM Bacău nu au reușit să producă surpriza și să o elimine pe Politehnica Timișoara din Cupa României.

Spre deosebire de confruntarea din 2017, găzduită de Timișoara, de data aceasta, „CSMeii” au beneficiat de sprijinul propriului public. Și, în ciuda faptului că în min. 52 al meciului de duminică aveau 23-22 pe tabelă, elevii lui Eden Hairi nu au reușit să ofere fanilor cadoul mult-așteptat: calificarea în „sferturi”.

Cu trei minute înainte de final, la scor egal, 24-24, CSM Bacău a rămas în cinci jucători, ca urmare a două eliminări. Timișorenii au profitat de dubla superioritate numerică și s-au desprins la 27-24, scor ce le permite să ajungă în sferturile de finală, unde vor da, pe 15 decembrie, peste Minaur Baia Mare.

Băcăuanii rămân cu regretul unei șanse ratate și cu pregătirea ultimului meci din acest an: cel de mâine, de la ora 17.30, de pe teren propriu, contra ultimei clasate, Universitatea Cluj, din prima etapă a returului Ligii Zimbrilor.

CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu- M. Cotinghiu 7 goluri, Anton 5, Maksimov 3, Tudorancea 3, Păunică 1, Drăgan 1, Păunescu 1, Tărîță, Serhel 1, Bologa, G. Cotinghiu, Gal.

Poli Timișoara: Tcaciuc, Varo- Sadoveac 15, Marjanovic 3, Milosevic 3, Fenici 2, Orbovic 2, Irimescu 1, Cîmpan 1, Paiuș.