26 aprilie 2024
SportDupa infrangerea cu Farul, Cristi Popovici acuza numarul mare de ratari ...

Dupa infrangerea cu Farul, Cristi Popovici acuza numarul mare de ratari \ “La pauza trebuia sa fim in avantaj”

Obosit dupa cele sase ore petrecute pe drumul de intoarcere de la Constanta. Trist dupa cea de-a sasea infrangere consecutiva. Si ingrijorat dupa ce echipa sa a ajuns pe ultimul loc al clasamentului. Asta era, ieri, starea de spirit a antrenorului FCM Bacau, Cristi Popovici. Tehnicianul bacauan nu si-a pierdut insa sperantele, chiar daca acestea se diminueaza de la o etapa la alta: &#8222Sanse de salvare mai exista, cel putin la nivel teoretic. Atat timp cat matematica nu ne condamna, noi continuam lupta”.

Lipsiti de luciditate

-Domnule Popovici, ce i-a lipsit Bacaului sa plece macar cu un punct de pe Litoral?

-Sunt mai multe lucruri de spus, insa, pentru a sintetiza, cred ca ne-a lipsit luciditatea. Si cand spun asta ma refer la modul superficial in care am tratat ocaziile de poarta avute.

-Prima sansa a fost ratata dupa numai 30 de secunde de la fluierul de start.

-Asa este. Poate ca daca Matei ar fi inscris in acea situatie, altfel ar fi decurs jocul. Din pacate, Matei s-a pripit nici nu a sutat ca lumea la poarta, dar nici nu l-a asteptat pe Dornescu sa urce in careu pentru a-l gasi cu o centrare precisa.

-Nu a fost unica ocazie a Bacaului.

-Prima repriza a fost destul de echilibrata, insa noi am avut cele mai clare ocazii de a inscrie. La pauza trebuia sa fim in avantaj.

N-au jucat la 0-0

-Ce le-ati spus jucatorilor la pauza?

-Le-am spus ca au facut o prima repriza foarte buna si ca daca vor avea mai mult curaj in partea secunda, putem castiga meciul. Oricum, noi nu am mers la Constanta pentru un 0-0, sa fie clar.

-Si totusi, dupa pauza, am vazut un FCM Bacau retras in aparare. Ce s-a intamplat?

-Farul a pus stapanire pe joc, castigand un om la mijlocul terenului. Eu mi-am asumat un risc, pastrand doua varfuri pe cei doi fundasi centrali ai lor, in speranta ca vom castiga. Din nefericire, toate mingile pe care am incercat sa le aruncam in atac au fost pierdute.

-I-ai titularizat, in premiera, pe Mavriche, Petcu si Dornescu. Multumit de ei?

-Da. Mavriche a gresit la primul gol, e adevrat, insa a facut multe lucruri bune. A pus mingea jos, a alergat mult. La pauza, chiar l-am felicitat pentru evolutia sa. Petcu a evoluat din nou bine, asa cum a facut-o si contra lui Dinamo. Si de Dornescu sunt satisfacut, desi, cu mai multa atentie, putea inscrie pe finalul primei reprize.

Amanarea pica bine

-Partida cu Steaua a fost amanata pentru 17 mai, astfel incat FCM Bacau va beneficia de o pauza de mai bine de o saptamana. Pica bine aceasta pauza?

-Pica foarte bine. Sper ca in aceasta pauza sa se puna la punct cu pregatirea si Dobos pentru ca el nu rezista deocamdata 90 de minute si sa-l putem recupera si pe Spiridon.

-Vasluiul a castigat, Pandurii au pierdut.

-Lupta pentru supravietuire nu e incheiata. Va fi o batalie in trei, asta e clar, iar cat mai avem sanse, fie ele si teoretice, ne vom bate pentru ele.