24 aprilie 2024
SportDouă puncte pierdute

Aerostar Bacău - ACS Energeticianul 1-1 (1-0)

Două puncte pierdute

Un singur punct și o mulțime de regrete. Cu asta s-a ales Aerostar la capătul primului meci disputat acasă în 2019, sâmbătă, contra Energeticianului, în etapa a 23-a a ligii secunde.

Băcăuanii au deschis scorul în minutul 32 prin golgheterul Vali Buhăcianu, însă oaspeții au reusit să restabiliească egalitatea cu cinci minute înainte de final grație ultimei achiziții, Alexandru Popescu. Într-o etapă cu multe rezultate ce i-au fost favorabile, Aerostar nu a reușit să se ajute singură și să urce astfel în clasament, remiza cu Energeticianul blocând-o pe locul 16, primul retrogradabil. Florin Bratu a redesenat defensiva „aviatorilor”, titularizându-l ca fundaș dreapta pe Ionuț Țenea (împrumutat în ultima zi de mercato de la Dunărea Călărași) și ca stoper pe Stejărel Vișinar, în locul suspendatului Alin Mutu.

Horia Ilie și Alex Ciocâlteu i-au incadrat în linia mediană pe Tabacariu și Chirilă, pentru ca în avanposturi să se mizeze pe principalii realizatori ai echipei, Cătalin Vraciu și Vali Buhăcianu. Ultimul avea să înscrie, de altfel, și golul de 1-0 printr-un șut cu stângul la capătul unei faze șnur, începută cu o minge așezată de Chirilă pentru pasa în adâncime a lui Ciocâlteu. La 19 secunde după pauză, „aviatorii” puteau pune victoria la adăpost. Servit cu o pasă lungă în careul advers, Ciocâlteu a stopat balonul dar, dintr-o poziție ideală, a reluat pe lânga poartă.

Un singur minut mai târziu, Buhăcianu a fost blocat la marginea careului, pentru ca tot el, lansat pe contraatac de Vraciu și talonat de Lung, să lobeze cu stângul peste portarul Axinte, dar și peste transversală în min. 56. În replică, șutul lui Vl. Rusu, respins cu piciorul de Chirilă, a anunțat că Energeticianul nu se împacă cu ideea infrângerii. Oaspeții au pus stăpânire pe joc și, având în Neacșa omul nr. 1, au început să amenințe din ce în ce mai serios poarta lui Udeanu, colecționând cornere și șuturi. În min. 85 a căzut și golul de 1-1. La un nou corner executat de Neacșa, Alexandru Popescu, intrat pe teren în min. 51, a profitat de indecizia gazdelor si, din mijlocul unui mănunchi de jucatori, a reluat din apropiere în plasă.

Băcăuanii puteau totuși să înscrie golul victoriei pe final. În min. 89, Alexandru Pop (introdus cu un sfert de ceas mai devreme, în locul lui Buhăcianu), a preferat o pătrundere individuală unei pase în lateral catre Vraciu, fiind oprit neregulamentar la 17 metri de Guiti, care a văzut al doilea galben și, automat, cartonașul roșu. Lovitura liberă rezultată a rămas fără efecte pe tabelă, Drugă nereușind să repete isprava din urmă cu o saptămână, de la Târgoviște. „Aviatorii” și-au intensificat atacurile în cele patru minute de prelungire și, la ultima faza a întâlnirii, același Al. Pop, a reluat cu capul din șase metri peste poartă, ratând golul ce ar fi adus toate cele trei puncte în contul Aerostarului.

Aerostar: Udeanu- Țenea, Vișinar, Al. Ichim, Drugă- H. Ilie, Tabacariu, Chirilă (min. 67 Boateng), Ciocâlteu- Vraciu, Buhăcianu (min. 74 Al. Pop). Antrenor: Florin Bratu.

ACS Energeticianul: Axinte- Vl. Tudorache, Guiti, D. Lung, A. Dragu- Cenaj, Petruș, Gunie (min. 77 Iovu), Neacșa- Vl. Rusu, C. Ionică (min. 51 Al. Popescu). Antrenor: George Zima.

A debutat și Boateng

Trei debutanți la Aerostar cu ocazia partidei de sâmbată. Pe lângă Țenea și Vișinar, titularizati de Bratu, pentru formația băcăuană a bifat primul joc și fostul jucător al lui Arsenal Londra, Daniel Boateng. Mijlocașul englez de origine ghaneză a intrat pe teren în min. 67, contra lui Chirila, dovedindu-si utilitatea pe faza defensivă.

Etapa oaspeților

Rezultate etapa a 23-a: FC Argeș- Chindia Târgoviște 0-1, ACS Poli Timișoara – Luceafărul Oradea 1-1, Dacia Unirea Brăila – Academica Clinceni 0-2, Farul Constanța – Sportul Snagov 1-2, Daco-Getica București – CS Balotești 1-2, CS Mioveni – Pandurii Târgu-Jiu 2-2, Aerostar Bacău- ACS Energeticianul 1-1, Ripensia Timișoara – UTA Arad 1-0. Ieri s-a jucat Petrolul Ploiești – Metaloglobus București, iar azi, de la ora 17.30, se dispută Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timișoara.