25 aprilie 2024
Sport„Dom' profesor, îi rup capul!”

„Dom’ profesor, îi rup capul!”

Juniorul Andrei Drăgan a adus calificarea CSM Bacău în „sferturile” Cupei, după ce și-a asumat responsabilitatea executării ultimei lovituri de la 7 metri în meciul cu Dunărea Călărași. Azi, „csmeii” vor afla ce adversar le va hărăzi tragerea la sorți

Este 31 egal. Iar pulsul Sălii Sporturilor a sărit de 200. Hanțaru tocmai a anulat reușita lui Grasu, în deschiderea celei de-a doua serii a loviturilor de la 7 metri care va decide cine dintre CSM Bacău și Dunărea Călărași va ajunge în „sferturile” Cupei României. E din nou rândul oaspeților. Se pregătește Laurențiu Dinescu. Interul de 31 de ani izbește transversala!

Băcăuanii se află la un singur pas de o calificare fantastică. La un pas sau, dacă vreți, la o lovitură. O singură lovitură. Cine o va executa? Cine-și va asuma responsibilitatea? Cine?! Rareș Păunică face un semn în direcția lui Andrei Drăgan. Antrenorul „csmeilor”, Gabi Armanu îl întreabă pe juniorul de 18 ani care nu a jucat nici măcar o secundă în această „optime” de foc ce pare să nu se mai termine: „Ce zici, Andrei, te bagi?”.

Puștiul ia cu hotărâre mingea în mâini: „Mă bag, dom’ profesor. Îi rup capul portarului, o să vedeți”. Armanu zâmbește. Dar Drăgan rupe tot: și plasa, nu doar capul! E 32-31, iar tânăra echipă a CSM Bacău tocmai a eliminat experimentata prim-divizionară Dunărea Călărași. Băcăuanii sunt în delir; și cei de pe teren, și cei din tribune. Ce seară pentru handbalul băcăuan! Și ce moment pentru Andrei Drăgan!

„Îmi aduc aminte că, acum vreun an, îl certasem pe Sandu Iacob pentru că la un meci contra Constanței- Sandu se afla încă la Vaslui- a băgat un copil să bată un 7 metri. Și a ratat. «Ce a fost în capul tău?», l-am întrebat atunci pe Iacob”, povestește Gabi Armanu. Ce a fost de data aceasta în capul lui Armanu? Tehnicianul băcăuan zâmbește din nou: „A fost ideea că nu avem nimic de pierdut. Iar când l-am văzut pe Andrei așa sigur, mi-am zis că nici nu vom pierde”.

Astăzi, în jurul orei 11.00 „csmeii” își vor afla adversara din „sferturile” Cupei. Ultima fază dinaintea Final Four-ului se va disputa tot în manșă unică, pe 16 decembrie. Iar prima echipă trasă din urnă va fi gazdă. Handbaliștii băcăuani și susținătorii lor se pregătesc de un nou meci tare. Adversara contează mai puțin. Important este să se joace în Bacău. Acolo unde pulsul Sălii Sporturilor sare de 200.