SportDin mielușei, din nou „CSMei”

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor, play-out

Din mielușei, din nou „CSMei”

CSM Bacău- Minaur Baia Mare 32-26 (15-12)
Au început play-out-ul din postura de mielușei. De pe penultimul loc. La jumătatea acestei faze finale a campionatului au redevenit „CSMei”. Pe locul 1. Cu patru victorii din cinci.

Ultima reușită a handbaliștilor de la CSM Bacău a venit duminică, pe teren propriu, în ultima rundă din play-out-ul Ligii Zimbrilor, contra Minaurului Baia Mare, lidera de pe până atunci a competiției: 32-26 (15-12). O victorie meritată, în ton cu forma bună arătată în această primăvară de formația pregătită de Gabriel Armanu și George Călin. După un prim sfert de oră echilibrat (4-3 în min. 5, 6-5 în min. 10 și 8-8 în min. 17), băcăuanii au reușit să se desprindă la trei goluri (11-8, min. 21), avantaj menținut până la pauză: 15-12.

În partea secundă, diferența a înregistrat momente de creștere, chiar dacă Minaur a făcut eforturi pentru a ține pasul. Partida a fost decisă de o serie de cinci goluri consecutive ale gazdelor pentru un 31-23 în min. 56, înainte ca tabela să se oprească la 32-26. CSM Bacău: Freiwald, Tamaș, Crăciunescu- Păunică 7 goluri, Păunescu 5, M. Cotinghiu 5, Maksimov 4, Tărîță, Serhel 3, Sadovyi 2, Tudorancea 1, G. Cotinghiu 1, Gal, Drăgan, Juverdianu, Bologa. Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 5-a din play-out: HC Buzău 2012- CSU din Suceava 28-20, CSM Făgaraș – „U” Cluj 29-22. Programul etapei viitoare (mâine, 8 mai): CSM Bacău – CSU din Suceava (ora 18.30) , HC Buzău 2012- CSM Făgraș, „U” Cluj- Minaur Baia Mare.
Clasament
1 CSM Bacău 5 4 0 1 131-116 13p.
2 Minaur B. Mare 5 2 1 2 143-127 12p.
3 CSM Făgăras 5 3 0 2 122-114 12p.
4 HC Buzău 5 3 0 2 126-115 11p.
5 CSU din Suceava 5 2 1 2 126-133 11p.
6 Univ. Cluj 5 0 0 5 109-152 0p.