14 mai 2024

Denis Mihai, locul 5 la Mondiale

HomeSportDenis Mihai, locul 5 la Mondiale

Lupte greco-romane/ CM Under 23:

An plin din toate punctele de vedere pentru luptătorul băcăuan de greco-romane Denis Mihai. La ultima provocare majoră din 2022, Campionatele Mondiale Under 23 desfășurate în Spania, la Pontevedra, sportivul legitimat la SCM Bacău s-a clasat pe locul 5.

Marți seara, în finala pentru bronz a categoriei de greutate 55 kg, Denis Mihai, unul dintre cei doi luptători care au reprezentat România la această ediție a Mondialelor U23, a fost învins cu 8-3 de turcul Taskinoglu.

În calificări, Denis l-a depășit cu 8-4 pe ucraineanul Havrychkin și cu 10-0 pe reprezentantul Greciei, însă a cedat în semifinală în fața iranianului Poya Dad Marz cu scorul de 9-4, deși condusese cu 4-0. Interesant este că iranianul Dad Marz s-a laureat noul campion mondial al categoriei după ce a trecut în finală de azerul Nihad Guluzade cu 5-1. Chiar dacă a ratat bronzul, băcăuanul în vârstă de 19 ani rămâne cu un prestigios loc 5 la o categorie superioară de vârstă.

Acest loc 5 se adaugă unei alte clasări pe poziția a cincea, cea de la Mondialele de Seniori și, mai ales, celor trei medalii europene și mondiale pe care Denis Mihai le-a cucerit anul acesta.

Vorbim despre titlul de vice-campion al lumii și cel de vice-campion european, ambele obținute la U20 și de bronzul continental la U23, un „terțet” impresionant, care-l recomandă pe elevul antrenorului Ion Butucaru drept unul dintre cei mai laureați luptători ai anului.