19 aprilie 2024
SportDansatori bacauani, medaliati cu argint la Campionatele Mondiale

Dansatori bacauani, medaliati cu argint la Campionatele Mondiale

România a obținut o medalie de argint, prin perechea Mihai Paraschiv-Diandra Illes, la Campionatele Mondiale de 10 Dansuri pentru Tineret și Adulți, organizate vineri în capitala Letoniei, Riga, potrivit unui comunicat al Federației Române de Dans Sportiv.

România a fost reprezentată la secțiunea tineret de perechea Mihai Paraschiv-Diandra Illes, legitimată la clubul Authentic Dance Sport 2007 Bacău, antrenorul lor fiind Valentin Illes. Pe primul loc s-a clasat perechea rusă Serghei Rojkov-Veronika Dicika, iar bronzul a revenit polonezilor Mateusz Brzozowski-Justyna Mozdzonek.

La categoria Adulți, România a fost reprezentată de frații Bogdan și Maria Tălpigă, legitimați la clubul Phoenix din București, unde sunt antrenați de Gheorghe Răducan. Frații Tălpigă s-au clasat pe locul 19 în capitala Letoniei.

La această competiție au participat campionii naționali din fiecare țară, la eveniment fiind înscrise 30 de perechi din 30 de țări, la tineret, și 33 de perechi din 33 de țări, la categoria adulți, precizează Federația Română de Dans Sportiv.

Datorită creșterii nivelului de performanță din ultimii 10 ani, Federația Română de Dans Sportiv se situează pe poziția a patra în lume ca rezultate în acest moment.