23 aprilie 2024
SportDans sportiv / Start medaliat pentru sportivii de la Adamas

Dans sportiv / Start medaliat pentru sportivii de la Adamas

Week-end-ul trecut, sala Apollo din Capitala a gazduit editia a V-a a Campionatului National de Dans Sportiv „Cupa Contesina” .Competitia a fost organizata de clubul bucurestean cu acelasi nume, sub egida Federatiei Române de Dans Sportiv.

La Cupa „Contesina”, sportivii bacauani de la CDS ADAMAS si-au facut debutul in noul sezon competitional (toamna-iarna), debut ce s-a dovedit de bun augur. Clubul bacauan a participat la acest concurs cu patru perechi, care s-au intors acasa cu patru cupe si opt medalii. La clasa E, categorie de vârsta 6-9 ani, perechea formata din Rares Bâlu- Patricia Rotaru s-a clasat pe locul V in finala.

La Open Basic latino, categorie de vârsta 16-35 de ani, la prima lor participare la aceasta clasa, perechea Marian Haidau- Bianca Arseni s-a calificat in finala unde a ocupat pozitia a V-a. La categoria Open Basic 8 dansuri, perechea Mateo Ipate- Madalina Ciuche s-a clasat pe locul III in finala, obtinând medaliile de bronz, iar la clasa D categorie de vârsta 16-35 de ani, tot la debut in clasa superioara, perechea Marian Haidau- Bianca Arseni a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului, cucerind medaliile de aur.

Alaturi de sportivii nostri au fost si antrenorii lor, Camelia Ciocan si Romeo Tanasa, acesta din urma facând parte si din corpul arbitrilor care au jurizat la aceasta competitie. Week-end-ul urmator aduce o noua provocare, si mai mare, pentru dansatorii sportivi bacauani, atunci când vor participa la Concursul International de Dans Sportiv „Transylvanian Grand Prix” in Sala Sporturilor din Brasov, competitie ce va include si „Campionatul European de Tineret Standard” dar si „Campionatul Mondial de Profesionisti 10 Dansuri”.