17 mai 2024
SportDans sportiv. Romania are campioni mondiali!

Dans sportiv. Romania are campioni mondiali!

Perechea românã compusã din Cristina Tãtar si Paul Moldovan a cucerit medalia de aur în proba de dans Latino din cadrul Campionatelor Mondiale Under 21 de dans sportiv, care s-au desfasurat în localitatea spaniolã Platja D’Aro.

Cei doi reprezentanþi ai clubului Art Dance Târgu Mureº s-au clasat pe primul loc în finala desfãºuratã sâmbãtã si în care România a mai fost reprezentatã ºi de cuplul Andra Pãcurar-Ionuþ Alexandru Miculescu, de la clubul Dance Spirit Timisoara, care a ocupat locul 6.

Tot sâmbãtã, la Campionatul Mondial rezervat juniorilor II, gãzduit de capitala Letoniei, Riga, perechea românã Andreea Raluca Manea-Fabian Ardeiu s-a clasat pe locul 5 în proba de 10 dansuri.Week-end-ul urmator continua concursurile interne cu Cupa “Daniel Nechita” competetie organizata de clubul galatean Beija-Flor sub egida Federatiei Romane de Dans Sportiv, eveniment la care vor participa sI sportivi de la cluburile bacauane.