9 mai 2024
SportCupa EMD Tennis Academy: Primii castigatori

Cupa EMD Tennis Academy: Primii castigatori

Dupa trei zile de concurs, turneul EMD Tennis Academy si-a desemnat primii castigatori. Cupe, diplome, medalii si premii pentru cei mai buni dintre sportivi, pentru cei care au reusit sa ocupe podiumurile editiei inaugurale ale acestei competitii cu caracter national, inscrisa in calendarul Federatiei Romane de specialitate.

La 10 ani masculin, Bacaul nu mai are reprezentanti. In semifinale, Alexandru Luchian (SCM) a fost invins cu 2-6, 6-7 (6) de Valentin Chitic (Condor P. Neamt), iar Sebastian Gima (Constanta) a trecut cu 6-3, 6-4 de Eric Adochitei (Micul AS).
La 10 ani feminin, trofeul a ramas in Bacau. Mara Sechelariu a invins-o in meciul decisiv pe Selma Cadar (TC Livone Bucuresti), 6-1, 6-7 (1), 7-5, trecandu-si numele in cartea de istorie a Cupei EMD Tennis Academy. „Ma bucur foarte mult ca am castigat si le urez si altora sa faca la fel ca mine si sa fie premiati cu locul I. Mi s-a parut un concurs cu jucatori foarte buni si pregatiti, veniti din mai multe zone ale tarii“, a spus Mara Sechelariu. Locul secund a fost ocupat de Sabina Dadaciu (Constanta), invingatoare cu 6-1, 6-2 la Ilinca Eftimiu (Onesti). „Mi-a placut mult in Bacau, a fost un turneu greu, dar frumos“, a explicat Sabina, completata si de ocupanta pozitiei a III-a, Selma Cadar: „A fost dificil, dar interesant. In ultimul meci, cel cu Sechelariu, am avut cele mai mari probleme. Speram sa venim si anul viitor“.
Finala bacauana de la grupa 14 ani feminin a fost ajudecata de Alina Munteanu, 6-1, 6-0 cu Ema Sechelariu. Locul al treilea a fost impartit de Ioana Porcos (TC Bistrita Bacau) si Ilinca Tiganus (ICMRS Galati).
Grupele mari de varsta au continuat in sistem sah.
16 ani feminin: Bianca Iorga (SCM) – Cristina Moroi (P. Neamt) 6-3, 6-1, Yasmeen Parviz (Bucuresti) – Bristena Stefanescu (SCM) 7-6 (4), 6-2;
16 ani masculin: Stefan Vasilache (SCM) – Teodor Agavriloaie (P. Neamt) 3-6, 1-6, Tudor Diaconu (SCM) – Cosmin Pioara (Focsani) 2-6, 2-6;
Seniori: Sebastian Erimicioiu (SCM) – Serban Rotariu (SCM) 7-5, 6-0, Alexandru Nechita – Vlad Murad 6-3, 6-0.
Senioare: Raluca Mata (SCM) – Cosmina Grozea (Braila) 6-4, 6-2, Raluca Pavel (SCM) – Andreea Pantaza (SCM) 6-1, 6-0;
Ziua s-a incheiat cu finala de la 14 ani masculin si cu un podium complet bacauan. In ultimul meci al acestei categorii, Alexandru Manole (SCM) l-a invins cu 7-5, 6-3 pe Alexandru Pal (CSS). „Finala a fost grea, adversarul meu a dat foarte tare in minge si a trebuit sa o scot din fiecare colt al terenului. In primul set am fost condus cu 2-4 si 3-6, dar m-am mobilizat si am inceput sa joc mai bine si sa castig“, a spus Manole, care si-a trecut in cont al doilea turneu castigat la grupa 14 ani. „Imi pare foarte rau ca am pierdut, am avut meciul in mana, dar la un moment dat m-am taiat si nu m-am mai concentrat. Probabil ca s-a acumulat si oboseala, fiindca am mai jucat dimineata o partida de trei seturi“ (n.r. 6-2, 6-7 (6), 6-1 cu Madalin Stanciu, Onesti, care s-a clasat astfel al treilea). Pe trei a terminat de asemenea Vlad Draghici (SCM Bacau), care a apreciat ca „turneul a fost foarte bine organizat, cu jucatori de valoare, si mi-a fost greu sa ajung pe podium“.
Ieri a fost premiat si castigatorul grupei 18 ani, Iustin Baciu (Piatra Neamt), care i-a invins pe Stefan Carja (Coreco Iasi, 6-1, 6-2) si Cosmin Bardan (SCM, 6-0, 6-0). "Pentru mine a fost un turneu foarte bun, am castigat tot si sper sa o tin tot asa in continuare. Mi-a placut organizarea si faptul ca terenurile de joc s-au prezentat excelent", a spus Iustin Baciu, in timp ce lupta pentru celalalte locuri de podium ramane deschisa.