SportCu maximum de puncte, dar cu sufletul la gură

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

Cu maximum de puncte, dar cu sufletul la gură

CSM Bacău – HC Buzău 2012 29-28 (16-11)
O partidă la curent alternativ. Încheiată cu o nouă victorie pentru handbaliștii CSM Bacău; a treia din tot atâtea partide disputate în acest sezon în Liga Zimbrilor. O victorie (29-28) care putea fi mult mai clară dacă echipa gazdă nu și-ar fi complicat viața pe finalul jocului de sâmbătă, cu HC Buzău 2012, dar o victorie prețioasă, ce-i ține pe „CSMei” în vârful clasamentului, cu maximum de puncte. Primul mitan a fost echilibrat doar până la 4-4, după care băcăuanii, având în cuplul Tărâță- Crnoglavac principalii oameni de gol, s-au desprins până la un liniștitor 16-11 la pauză. Problemele au apărut după reluarea jocului. Timp de opt minute, echipa lui Adrian Petrea nu a marcat decât o dată. Și asta în condițiile în care poarta Buzăului arăta ca o decapotabilă în ploaie. Șania, Mironescu și Nosrati au început să „strângă” rezultatul până la 17-15, moment în care execuția cu și de efect a lui Tărâță a permis „CSMeilor” să puncteze din nou pe tabelă: 18-15 în mintul 39. Ținând cont de intervențiile lui Saldatsenka și de „dubla” din minutele 42 și 45 a lui Crnoglavac care a dus scorul la 23-18, se părea că formația gazdă nu mai poate scăpa hățurile. Ei bine, le-a scăpat, rămânând mai întâi în doar trei jucători de câmp (noroc că Saldatsenka i s-a opus lui Șania în această situație de triplă inferioritate numerică) și apoi, deși, a avut din nou un avans de cinci goluri (25-20, în min. 50 și 28-23 în min. 55), pripindu-se în atac. Astfel a fost posibil ca de la 29-25, rezultat stabilit de lovitura de la 7 metri transformată de Gal în min. 58 să se ajungă la un riscant 29-28 în ultimele 30 de secunde de joc. Din fericire, pe final, gazdele au avut mingea, buzoienii lui Colin Voica au dus lipsă de timp, iar rezultatul ce păstrează Bacăul pe primele locuri a fost salvat. Urmează acum confruntarea cu Steaua lui Sandu Iacob, tot pe propriul teren, sâmbăta viitoare.

CSM Bacău: Tamaș, Saldatsenka, Crăciunescu- Tărâță 10 goluri, Crnoglavac 7, Târzioru 3, Păunică 2, Dragan 2, Serhel 2, Huta 1, Păunescu 1, Gal 1, Bologa, Sadovyi.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a treia: CSM Făgăraș- CSM București 24-30, Potaissa Turda- Poli Timișoara 32-24, Steaua- CSM Reșița 36-35. Partidele Minaur Baia Mare- Dunărea Călărași, CSM Focșani 2007- HC Vaslui, Dinamo București- Dobrogea Sud Constanța s-au disputat ieri. Programul etapei viitoare (duminică, 22 septembrie): CSM Bacău- Steaua (se joacă sâmbătă, 21 septembrie), Poli Timișoara- Dinamo (se joacă sâmbătă, 21 septembrie), HC Buzău 2012- CSM Vaslui, Dobrogea Sud- CSM Făgăraș, Dunărea Călărași- Potaissa Turda, CSM Reșița- Minaur Baia Mare, CSM București- CSM Focșani 2007.

Arbitri daltoniști
Prestația brigazii de arbitri Sebastian Mârza/ Cristian Nedelea a avut darul de a enerva publicul băcăuan. Dincolo de deciziile dictate în teren, de neînțeles a fost în special hotărârea de a da drumul la joc în condițiile în care cele două echipe aveau un echipament supărător de asemănător în ceea ce privește culorile.