28 martie 2024
SportCu lanterna-n ochi

Știința Bacău- VCM Piatra Neamț 2-3 (-23, -23, 15, 20, -11)

Cu lanterna-n ochi

Voleibaliștii Științei au pus punct seriei de patru victorii în campionat. Atunci când ne așteptam mai puțin. Și în fața cui nu ne așteptam deloc.

Sâmbătă, în etapa a 20-a a Diviziei A1, studenții au fost învinși acasă, cu 3-2, de „lanterna roșie”, VCM Piatra Neamț, echipă care în precedentele 19 runde mai obținuse o singură victorie. Specializată în tie-break-uri (șase până acum), Știința a dus și meciul cu pietrenii până în setul cinci.

Revenind de la 0-2 la „general”. Ce-i drept, atât în primul set, cât si în al doilea, gazdele au condus jocul până înspre punctul 20, pentru ca ulterior să se prăbușească, cedând ambele acte cu 25-23. Come-back-ul Științei, care a câștigat seturile trei și patru destul de clar, la 15, respectiv 20, lăsa impresia că revenirea se va materializa cu o victorie de două puncte.

Numai că băcăuanii au comis-o și în tie-break, pierzând actul de final cu 15-11 și meciul cu 3-2. Știința ratează ocazia de a rămâne egala la puncte (23) a echipelor de pe locurile 7 și 8, riscând să încheie sezonul regulat la cota 21, în condițiile în care miercuri, va primi vizita campioanei SCM U Craiova, iar sâmbătă, în ultima etapă, se va deplasa la Baia Mare. În meciul cu VCM Piatra Neamț, antrenorul științei, Cornel Pădurare a utilizat următoarea garnitură de start: Ivkovici, Someșan, Vițelaru, Cimili, Marinca, Csoma, Ghimeș- libero.

Rezultatele etapei a 20-a: Tricolorul Ploiești- Unirea Dej 3-0, Steaua- U Cluj 3-0, VM Zalău- CSM București 3-0, Explorări Baia Mare- VC Caransebeș 3-2, Știința Bacău- VCM Piatra Neamț 2-3. Meciul SCM U Craiova- Arcada Galați s-a jucat ieri.

1. Steaua București 20 16 4 53-20 48p.
2. VM Zalău 20 16 4 52-21 47p.
3. SCM U Craiova 19 15 4 48-17 43p.
4. Arcada Galați 19 15 4 48-24 43p.
5. Tricolorul Ploiești 20 14 6 47-30 40p.
12. VCM P. Neamț 20 2 18 11-58 5p.

Programul etapei a 2-1, penultima a sezonului regulat (miercuri, 8 martie): Știința Bacău- SCM U Craiova (ora 17.00), VCM Piatra Neamț- Știința Explorări Baia Mare, VC Caransebeș- VM Zalău, CSM București- Steaua (ora 19.00, Digi), U Cluj- Tricolorul Ploiești, Unirea Dej- Arcada Galați.