20 aprilie 2024
SportCSM Bacău și FC Bacău- în play-off, Aerostar și Viitorul Curița- în...

Fotbal/ Liga a III-a

CSM Bacău și FC Bacău- în play-off, Aerostar și Viitorul Curița- în play-out

Odată arhivat sezonul regulat, campionatul Ligii a III-a continuă cu fazele play-off și play-out. Seria 1 numără două echipe băcăuane în play-off: CSM Bacău și FC Bacău. În ciuda vicisitudinilor de toate felurile (în special financiare), „CSMeii” lui Cristi Popovici au încheiat sezonul regulat ca vice-lideri și vor face tot posibilul pentru a accede în semifinalele barajului pentru promovarea în eșalonul secund.

Conform împrerecherilor geografice operate de FRF, primele două clasate la finalul play-off-ului în Seria 1 vor întâlni, în mod încrucișat, primele două din Seria 2, acolo unde tonul este dat de Metalul Buzău, secondat de CSM Focșani 2007. În ceea ce o privește pe FC Bacău, formația antrenată de Costel Enache are ca obiectiv acumularea de experiență, în condițiile în care lotul este alcătuit preponderent din jucători de perspectivă, iar partidele din play-off sunt de un nivel superior celor programate în play-out.

De altfel, ca urmare a retragerii Viitorului Darabani și a excluderii Forestei Suceava, play-out-ul Seriei 1 va continua cu un număr redus de echipe, dar și de meciuri pe etapă. Astfel, cu excepția rundei a patra, programată pe 20 aprilie și cea cu numărul nouă, din 18 mai, care vor include câte două partide, în rest, fiecare etapă din play-out-ul Seriei 1 va bifa câte un singur meci.



În aceste circumstanțe și, având în vedere că din această serie nu va mai retrograda nimeni, Aerostar Bacău își va permite, cu siguranță, rodarea întregului efectiv și testarea unui număr cât mai mare de juniori din propria pepinieră în cele șase partide pe care le va avea la dispoziție în play-out.

În fine, cea de-a patra reprezentantă a județului Bacău în Liga a III-a, Viitorul Curița va continua stagiunea în play-out-ul Seriei 5. Clasată pe locul 8 la finalul sezonului regulat, echipa curițeană antrenată de Florin Croitoru are ca scop evitarea ultimelor două poziții care duc în eșalonul al patrulea.

Seria 1

Clasament final sezon regulat

1 Bucovina Rădăuți  16      9        5        2        26-12 32p.

2 CSM Bacău           16      10      1        5        25-14 31p.

3 Știința Miroslava   16      9        1        6        27-20 28p.

4 FC Bacău             16      7        3        6        25-19 24p.

5 CSM Vaslui          16      5        6        5        23-21 21p.

6 Șomuz Fălticeni    16      5        5        6        23-26 20p.

7 Aerostar Bacău     16      4        3        9        15-22 15p.

8 Rapid Brodoc       16      4        2        10      16-32 14p.

9 Foresta Suceava   16      5        2        9        18-32 7p.

Program play-off

Etapa 1/ 30 martie, ora 15.00: Bucovina Rădăuți- FC Bacău, CSM Bacău- Știința Miroslava.

Etapa 2/ 6 aprilie, ora 17.00: FC Bacău- Știința Miroslava, Bucovina Rădăuți- CSM Bacău.

Etapa 3/ 13 aprilie, ora 17.00: CSM Bacău- FC Bacău, Știința Miroslava- Bucovina Rădăuți.

Etapa 4/ 20 aprilie, ora 17.00: FC Bacău- Bucovina Rădăuți, Știința Miroslava- FC Bacău.

Etapa 5/ 27 aprilie, ora 17.00: Știința Miroslava- FC Bacău, CSM Bacău- Bucovina Rădăuți.

Etapa 6/ 3 mai, ora 18.00: FC Bacău- CSM Bacău, Bucovina Rădăuți- Știința Miroslava.

Etapa 7/ 8 mai, ora 18.00: Bucovina Rădăuți- FC Bacău, CSM Bacău- Știința Miroslava.

Etapa 8/ 11 mai, ora 18.00: FC Bacău- Știința Miroslava, Bucovina Rădăuți- CSM Bacu.

Etapa 9/ 18 mai, ora 18.00: CSM Bacău- FC Bacău, Știința Miroslava- Bucovina Rădăuți.

Program play-out

Etapa 1/ 29 martie, ora 15.00: Aerostar Bacău- Rapid Brodoc.

Etapa 2/ 6 aprilie, ora 17.00: CSM Vaslui- Șomuz Fălticeni.

Etapa 3/ 13 aprilie, ora 17.00: Aerostar Bacău- CSM Vaslui.

Etapa 4/ 20 aprilie, ora 17.00: CSM Vaslui- Rapid Brodoc, Șomuz Fălticeni- Aerostar Bacău.

Etapa 5/ 27 aprilie, ora 17.00: Rapid Brodoc- Șomuz Fălticeni.

Etapa 6/ 3 mai, ora 18.00: Rapid Brodoc- Aerostar Bacău.

Etapa 7/ 8 mai, ora 18.00: Șomuz Fălticeni- CSM Vaslui.

Etapa 8/ 11 mai, ora 18.00: CSM Vaslui- Aerostar Bacău.

Etapa 9/ 18 mai, ora 18.00: Rapid Brodoc- CSM Vaslui, Aerostar Bacău- Șomuz Fălticeni.

Etapa 10/ 25 mai, ora 18.00: Șomuz Fălticeni- Rapid Brodoc.

 

Seria 5

Clasament final sezon regulat

1 AFC Câmpulung Muscel 2022    18      13      3        2        41-12 42p.

2 Olimpic Zărnești                      18      12      4        2        55-23 40p.

3 Olimpic Cetate Râșnov             18      11      4        3        38-19 37p.

4 Kids Tâmpa Brașov                  18      9        6        3        27-15 33p.

5 AFC Odorheiu Secuiesc            18      8        5        5        28-14 29p.

6 KSE Târgu-Secuiesc                 18      5        4        9        16-29 19p.

7 Sepsi OSK Sfântu-Gheorghe 2   18      5        1        12      25-33 16p.

8 Viitorul Curița                          18      4        4        10      26-36 16p.

9 Ciucaș Târlungeni                    18      3        4        11      17-46 13p.

10 SR Municipal Brașov               18      2        1        15      11-57 7p.

Program play-out

Etapa 1/ 29 martie, ora 15.00: AFC Odorheiu Secuiesc- SR Municipal Brașov, Sepsi 2- Viitorul Curița. 30 martie, ora 15.00: KSE Târgu-Secuiesc – Ciucaș Târlungeni.

Etapa 2/ 6 aprilie, ora 17.00: SR Municipal Brașov- Viitorul Curița, Ciucaș Târlungeni- Sepsi 2, AFC Odorheiu Secuiesc- KSE Târgu-Secuiesc.

Etapa 3/ 13 aprilie, ora 17.00: KSE Târgu-Secuiesc- SR Municipal Brașov, Sepsi 2- AFC Odorheiu Secuiesc, Viitorul Curița- Ciucaș Târlungeni.

Etapa 4/ 20 aprilie, ora 17.00: SR Municipal Brașov- Ciucaș Târlungeni, AFC Odorheiu Secuiesc- Viitorul Curița, KSE Târgu-Secuiesc- Sepsi 2.

Etapa 5/ 27 aprilie, ora 17.00: Sepsi 2- SR Municipal Brașov, Viitorul Curița- KSE Târgu-Secuiesc, Ciucaș Târlungeni- AFC Odorheiu Secuiesc.

Etapa 6/ 3 mai, ora 18.00: SR Municipal Brașov- AFC Odorheiu Secuiesc, Ciucaș Târlungeni- KSE Târgu-Secuiesc, Viitorul Curița- Sepsi 2.

Etapa 7/ 8 mai, ora 18.00: Viitorul Curița- SR Municipal Brașov, Sepsi 2- Ciucaș Târlungeni, KSE Târgu-Secuiesc- AFC Odorheiu Secuiesc.

Etapa 8/ 11 mai, ora 18.00: SR Municipal Brașov- KSE Târgu-Secuiesc, AFC Odorheiu Secuiesc- Sepsi 2, Ciucaș Târlungeni- Viitorul Curița.

Etapa 9/ 18 mai, ora 18.00: Ciucaș Târlungeni- SR Municipal Brașov, Viitorul Curița- AFC Odorheiu Secuiesc, Sepsi 2- KSE Târgu-Secuiesc.

Etapa 10/ 25 mai, ora 18.00: SR Municipal Brașov- Sepsi 2, KSE Târgu-Secuiesc- Viitorul Curița, AFC Odorheiu Secuiesc- Ciucaș Târlungeni.

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ultimele știri