18 mai 2024
SportCSM Bacău- Palaul Copiilor, teste pentru Naționale

Judo/ Cupa Bucovina

CSM Bacău- Palaul Copiilor, teste pentru Naționale

Judoka antrenați de Dorin Cruceanu la CSM Bacău și Palatul Copiilor își continuă testele în vederea Campionatelor Naționale Under 13 și U15 programate în această lună. Astfel, la finalul săptămânii trecute, 42 de elevi ai lui Dorin Cruceanu s-au prezentat la turneul „Cupa Bucovinei” derulată în localitatea suceveană Ipotești, și care a reunit pe spațiile de luptă un total de 450 de participanți. 19 dintre cei 42 de judoka de la CSM-PC Bacău au urcat pe podium, după cum urmează:

Locul 1: Ingrid Flenchea, Andi Cioplea, Ana-Lucia Patea, Victor Ungureanu.

Locul 2: Denisa Chiticaru, Alexandru Chiticaru, Briana Popa, Sofia Păduraru, Ana Păduraru, Alexandru Zaharia, Sofia Ungureanu.

Locul 3: Briana Popa, Alexandru Ungureanu, Mario Ciobanu, Catinca Sameș, Mădălina Hriscu, Mălina Lupu, Mark Șandor, Mara Păduraru.

Alți patru băcăuani au fost aproape de a urca pe podium, clasându-se pe locul 5: Albert Alexe, Andrei Damian, Dominic Baliș și Radu Amarghioalei.  „A fost un turneu de casă, la care obiectivul principal a fost deplasarea unui număr cât mai mare de sportivi. În acest fel, demonstrăm că baza secției este comsolidată. Totodată, pentru unii dintre sportivii noștri, competiția suceveană a fost un test în vederea Naționalelor U13 și U15, seria pregătirilor continuănd în acest weekend, cu prezența la un turneu puternic de la București”, a declarat antrenorul Dorin Cruceanu.