28 martie 2024
SportHandbal masculin/ Cupa României: Final- thriller! Și Final Four!

CSM Bacău- HC Buzău 2012 28-26 (16-14)

Handbal masculin/ Cupa României: Final- thriller! Și Final Four!

Alexandru Acsinte se prăvale peste mantinelă, dând cu felpa de pământ și cu pumnii în aer. Apoi, preparatorul fizic al „CSMeilor” dispare, înghițit de meleul verde al bucuriei băcăuane, care se reflectă în oglinda tabelei de marcaj: CSM Bacău- HC Buzău 28-26 (16-14). Se spune că ultima imagine contează. Ei bine, aceasta este ultima imagine pe care echipa de handbal masculin a CSM Bacău ne-a oferit-o în 2019. Face mai mult decât o mie de cuvinte. Și, evident, contează! Pentru că și „CSMeii” continuă să conteze în și pe Cupa României.

Sunt în Final Four-ul competiției și merită toate aplauzele unui public poate mai puțin numeros ca în alte dăți (s-a jucat, totuși, duminică, la ora 11.00, iar partida a fost televizată), dar la fel de pasionat și cunoscător. Pentru a urca până în careul de ași al Cupei, echipa lui Adrian Petrea a trebuit însă să coboare de câteva ori în partida din „sferturi”, contra Buzăului. Ce-i drept, băcăuanii au fost și împinși în jos. Împinși de cuplul de arbitri care ne-a amintit, nouă celor mai cu ghiocei pe la tâmple, de Victoria, FC Olt și Flacăra Moreni. Adică de arbitrajele cooperativei de fotbal din vremea lui Ceaușescu. Dar pentru că adevărul trebuie spus până la capăt, au fost suficiente momente în care gazdele s-au împiedicat și de propriile limite.

Asta în mitanul secund, deoarece în prima parte CSM Bacău s-a aflat în permanență în avantaj (chiar și la patru goluri: 7-3, min. 14), lăsând impresia că nu vor exista emoții. Emoții însă au fost. Pentru că, așa cum aminteam, limitele „CSMeilor” s-au văzut în debutul părții secunde. În atac, unde gazdele nu au mai avut luciditate. Și unde nu au reușit să înscrie decât de două ori în primele 14 minute de după pauză. Dar și în apărare, unde scurt-circuitele au permis trupei lui Colin Voica un nesperat come-back de la 14-16 la 21-18 în minutul 42. Mai mult absent până atunci, Crnoglavac a dat semnalul revenirii în minutul 44: 19-21.

După care, parada lui Saldatsenka și golul de 21-22 înscris de Tărâtă, deși CSM Bacău se află în inferioritate numerică, au întors din nou cheia partidei. De data aceasta în favoarea „CSMeilor”, care au ferecat poarta prin Freiwald la lovitura de la 7 metri făcută cadou de arbitri Buzăului și executată de Bejinariu în min. 54. Și cum ce nu te omoară, te întărește, într-un final cu accente thriller, gazdele s-au prăvălit peste adversari, golurile lui Anton, Crnoglavac și Păunică asigurând victoria și calificarea în Final Four. Acolo unde, la primăvară, ne așteaptă Dobrogea Sud Constanța, Poli Timișoara și învingătoarea dintre Dinamo și Potaissa Turda. Și unde așteptăm și noi. Să lovim din nou cu toții aerul cu pumnii! CSM Bacău: Saldatsenka, Freiwald- Crnoglavac 7 goluri, Tărâță 4, Păunică 4, Gal 4, Târzioru 3, Drăgan 3, Huta 2, Anton 1, Serhel, Bologa, Păunescu, Sadovyi.