5 mai 2024
SportCSM Bacău, final de infarct, victorie de senzație!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

CSM Bacău, final de infarct, victorie de senzație!

Deși în formulă incompletă, echipa lui Leonard Bibirig a învins sâmbătă, cu 25-24 (11-13), la capătul unui joc cu accente dramatice, gruparea de pe locul 5, CSM București

Prim-divizionara de handbal masculin CSM Bacău își continuă seria evoluțiilor foarte bune. Și, totodată, seria victoriilor de pe teren propriu. Sâmbătă seara, în etapa 22 din Liga Zimbrilor, „CSMeii” s-au impus cu 25-24 (11-13), contra echipei de pe locul 5, CSM București, la capătul unui final de infarct. În formulă incompletă, fără Esteki și Ganchev (ambii accidentați), cu Dospinescu nerefăcut după problemle medicale care l-au țintuit la pat și cu un joc deficitar pe extreme, băcăuanii au compensat printr-o determinare de zile mari.

Poarta a ținut, apărarea și-a făcut și ea treaba, iar în atac, Virbauskas și-a reconfirmat eficiența (7 goluri marcate), fiind secondat excelent de Ionuț Stănescu, autorul a șase reușite. Partida a fost una foarte strânsă, niciuna din echipe nereușind să se desprindă la mai mult de două goluri.

Băcăuanii au avut 11-10 în minutul 25, însă finalul primei părți a aparținut bucureștenilor care, beneficiind și de un lejer, dar important sprijin din partea arbitrilor, au marcat de trei ori la rând, intrând la vestiare cu scorul de 13-11. CSM București a început partea secundă având avantaj pe tabelă, mingea și superioritate numerică.

Și totuși, finalizările lui Ionuț Stănescu și Belchite (bun aportul său după pauză), dublate de paradele lui Fane Grigoraș, care a preluat cu succes ștafeta de la Tudorică Stănescu, au restabilit egalitatea.

La 14-14, Gabi Bujor a ratat o lovitură de la 7 metri, dar tot el și-a recuperat greșeala readucându-și formația în avantaJ: 15-14 în minutul 38. De aici și până la sfârșit, CSM București nu a mai reușit să preia niciodată conducerea. Ce-i drept, însă, elevii lui Eliodor Voica au egalat în mai multe rânduri, lăsând impresia că oricând ar putea veni peste, mai ales că băcăuanii nu au reușit să „închidă” meciul, deși au avut posibilitatea.

Ultimele două minute au avut accente dramatice. Virbauskas a marcat pentru 25-24 cu un minut și opt secunde înainte de final, apărarea gazdelor a rezistat, iar pe contraatac, CSM Bacău și-a procurat o lovitură de la 7 metri care părea să „sigileze” tabela atunci când mai erau doar 32 de secunde.

Din păcate, excelentul „Virba” a șutat în bară, iar CSM București, în dublă inferioritate numerică, a forțat egalul. Din fericire, împinsă de la spate de suporteri, „Hei, hei Ști-inț-ța” s-a apărat excelent, conservând avantajul de un gol care i-a adus a noua victorie în campionat.

În formula T. Sănescu, Grigoraș- Virbauskas 7 goluri, I. Stănescu 6, Belchite 4, Ushal 3, G. Bujor 2, M. Bujor 1, Dobrincu 1, Rogulski 1, Dospinescu, Brăescu și Serhel, trupa lui Leonard Bibirig rămâne pe locul 8. CSM Bacău are 30 de puncte, unul în minus față de HC Buzău (care duminică va evolua la Timișoara, iar miercurea viitoare va bifa restanța cu Dinamo) și patru de ocupanta locului 6, CSU din Suceava, care, prin succesul de sâmbătă (30-28 cu CSM Vaslui) s-a apropiat la o singură lungime de undă de CSM București.

Pentru „CSMeii” lui Bibirig urmează două partide de foc, weekendul viitor, pe terenul vice-campioanei Minaur și pe 16 aprilie, în Cupă, contra lui Dinamo, după care vor reveni acasă, pentru „dubla” cu Steaua și CSM Focșani (21-24 aprilie), ultima etapă din Liga Zimbrilor urmând să-i găsească, la aproape o lună distanță (19 mai), în fieful „lanternei roșii”, Universitatea Cluj.