19 aprilie 2024
SportCS „Dan Botezatu”, bilanț meritoriu

CS „Dan Botezatu”, bilanț meritoriu

Bilanț meritoriu pentru CS „Dan Botezatu” Bacău în Muntenegru, acolo unde, recent, s-au derulat Europenele de karate SKDUN și Cupa Europeană pentru Kohai. La Bar, gazda celor două competiții, s-au reunit la start 790 de sportivi din 21 de țări.

Gruparea băcăuană antrenată de Ionuț Cășeru s-a prezentat cu șapte karateka, trecându-și în cont două medalii de aur, una de argint și cinci de bronz. La Cupa Europei, CS „Dan Botezatu” a dat doi campioni continentali: Serena Ciobanu (kumite individual cadete +50 kg) și Bogdan Iștoc (kumite individual seniori 75 kg). La aceeași competiție, Ioan Miron a fost dublu medaliat cu argint la kumite individual juniori open și cu bronz la kata individual juniori.

La Campionatul European, băcăuanii au avut de asemenea doi dublu medaliați: Darius Robu-Lungu (bronz la kumite individual cadeți 62 kg și bronz la kumite echipe cadeți +55 kg) și antrenorul- sportive Ionuț Cășeru (bronz la kumite echipe seniori open și bronz la kumite echipe veteran).

„A fost o competiție dificilă, dovadă faptul că nu toți sportivii cu care am participat au reușit să aducă medalii. Ana-Maria Rusu a pierdut de puțin podiumul la kata minicadete, în timp ce Robert Coșerariu nu a reusit să-și păstreze bronzul de la ediția precedent a Europenelor.

Urmează Mondialele din Cehia, acolo unde ne dorim ca toți membrii clubului ce vor fi prezenți în competiție să urce pe podium”, a declarat antrenorul CS „Dan Botezatu”, Ionuț Cășeru.