4 mai 2024
SportCS „Dan Botezatu”, aur, argint și bronz în Italia

Karate/ Campionatul European SKDUN și Cupa Europei pentru Kohai

CS „Dan Botezatu”, aur, argint și bronz în Italia

O nouă validare pentru karateka de la CS „Dan Botezatu” Bacău. De data aceasta, în plan internațional. Gruparea antrenată de Ionuț Cășeru a participat cu cinci sportivi la Campionatul European de Karate SKDUN și Cupa Europei pentru Kokai derulată, weekendul trecut, în Italia, la Lignano Sabbiadoro, bilanțul fiind de nouă medalii: cinci de aur, una de argint și trei de bronz.

„Startul medaliilor l-a dat Ioan, cu un kata ENPI bun, care i-a asigurat bronzul la Campionatul European. Au urmat apoi cei de la Kohai, cu rezultate frumoase. Ioana a fost mult mai focusată față de competițiile anterioare la proba de kata, obținând un binemeritat bronz la individual, completat apoi de două medalii de aur la kata duo, împreună cu Mara la feminin și cu un coleg din București la mixt.

La kumite individual, neatenția din semifinală a costat-o, fiind descalificată pentru contact dur cu două secunde înainte de finalul meciului, deși conducea la puncte. Mara a obținut de asemenea medalie la kata individual, laureîndu-se vice-campioană, apoi a bifat aurul la kata duo, împreună cu Ioana și, spre marea mea satisfacție, a devenit campioană la senioare la proba mea favorită: kumite.

Pe aceeași categorie cu Mara a fost și Corina Botezatu, vicecampioană anul trecut, dar care acum, din păcate, nu a mai intrat în medalii. Ultimul din serie a fost fratele Marei, Alex, care după un început modest de an competițional (bronz la Naționale), m-a ascultat în toate meciurile de la cadeți și a devenit, la rândul său, campion la kumite individual”, a declarat antrenorul Ionuț Cășeru, care a dedicat succesele din Italia mentorului Dan Botezatu.

Rezultatele „CS Dan Botezatu” la Lignano Sabbiadoro

Ioan Miron: bronz la kata individual seniori (centuri maro)

Ioana Năstase: aur la kata duo junioare 16-20 ani (6-4 kyu), aur la kata duo juniori mixt 16-20 ani (6-4 kyu), bronz la kumite individual junioare -53 kg și bronz la kata individual junioare (6-4 kyu).

Mara Dospinescu: aur la kumite individual senioare (6-4 kyu), argint la kata individual senioare (6-4 kyu) și aur la kata duo junioare 16-20 ani (6-4 kyu).

Alexandru Dospinescu: aur la kumite individual cadeți -64 kg (6-4 kyu).