6 mai 2024
HomeSportConstanța, la ea acasă

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

Constanța, la ea acasă

Ce începe bine, nu se termină neapărat la fel pentru prim-divizionara de handbal masculin CSM Bacău. Acest refren a fost fredonat și sâmbătă, pe Litoral, în etapa a opta a Ligii Zimbrilor, în care „CSMeii” au fost învinși cu 37-29 (19-15) de gazdele de la CSM Constanța. Băcăuanii au început mult mai bine decât adversarii lor, au condus ostilitățile în mai multe rânduri, ultima oară în min. 20, prin golul de 12-11 al lui Gabi Bujor, însă în ultimele șase minute ale reprizei, gazdele s-au desprins de la 14-14 la 19-15.

În partea secundă, plusul de valoare și de constanță al…Constanței a securizat victoria pentru oamenii lui George Buricea la o diferență de opt goluri.

În urma acestui rezultat, CSM Constanța revine pe locul secund, în timp ce „Csmeii” lui Sandu Iacob rămân pe locul 10, pe care-l pot pierde însă azi, în favoarea Politehnicii Timișoara. Pe Litoral, CSM Bacău a evoluat în formula: Freiwald 1 gol, Grigoraș- G. Bujor 7, Ganchev 6, Esteki 4, Ushal 3, Dospinescu 3, Serhel 3, I. Stănescu 1, Costea 1, M. Bujor, Coric, Dobrincu, Belchite, Ivășchescu. Celelalte rezultate ale etapei a opta: Minaur Baia Mare- Dinamo 31-32, CSM București- HC Buzău 2012 28-27, CSU din Suceava- CSM Focșani 2007 30- 30, CSM Vaslui- Potaissa Turda 28-31.

Azi se joacă: CSM Oradea- Politehnica Timișoara și Steaua- CSM Odorheiul Secuiesc. Programul etapei viitoare (sâmbătă 29 octombrie și duminică, 30 octombrie): Politehnica Timișoara- Minaur, HC Buzău 2012- CSM Vaslui, CSM Bacău- CSU din Suceava, Dinamo- CSM București, Potaissa Turda- CSM Constanța, CSM Focșani 2007- Steaua, CSM Odorhiul Secuiesc- CSM Oradea.

Clasament Liga Zimbrilor

1 Dinamo București 7        7        0        0        261-205       21p.

2 CSM Constanța     8        7        0        1        235-199       21p.

3 Minaur Baia Mare  8        6        0        2        241-217       18p.

4 CSM București      8        6        0        2        242-219       18p.

5 CSM Focșani 2007 8        5        1        2        227-228       16p.

6 Steaua București   6        4        0        2        162-152       12p.

7 Potaissa Turda     8        4        0        4        222-217       12p.

8 CSU din Suceava  8        3        1        4        249-252       10p.

9 HC Buzău 2012    8        3        0        5        227-232       9p.

10 CSM Bacău         8        3        0        5        223-236       9p.

11 Polit. Timișoara  7        2        0        5        199-218       6p.

12 CSM Vaslui         8        2        0        6        219-240       6p.

13 CSM Oradea       7        0        0        7        194-227       0p.